Praktické postřehy kolem Boot Camp

6. 04. 2006, 12:41 · Nakousnutá jabka

ikonkaČást večera jsem strávil pokusy o instalaci Windows na MacBook, tak se podělím o postřehy.

Rád bych zdůraznil, že základem podpory Windows (a případně jiných systémů) na Macu s Intelem není až tak Boot Camp, ale nový firmware. Apple totiž rozšířil svůj EFI firmware o část, která se nazývá CMS Compatibility Support Module, a která se stará o to, že pro starší operační systémy se i Mac s EFI tváří jako stroj s BIOSem. Podpora je důkladná – pokud podržíte při startu tlačítko Alt (Option), zobrazí se vám po instalaci firmware disky s Windows či Linuxem (ovšem také s popiskem Windows :), takže není problém nabootovat z CD.

Je tedy vhodné si uvědomit, že Boot Camp je program, který pomáhá Windows nainstalovat, ale není tak docela tím pravým “strůjcem”, je jen (jak si ukážeme, tak důležitým!) pomocníkem.

Jak na to?

Je potřeba nainstalovat jak Mac OS X 10.4.6, tak update firmware, příslušný pro konkrétní stroj – iMac, Mac mini či MacBook Pro. Osobně jsem nový firmware nainstalovat na MacBooku a iMacu, oboje bez problémů. Jen pro úplnost – instalátor stažený z webu nainstaluje instalátor firmware do složky /Applications/Utilites, poté, co se po spuštění tohoto instalátoru počítač vypne, je potřeba podržet startovací tlačítko do té doby, než začne bílá dioda na počítači rychle blikat – pak se ozve typicky PCčkové pípnutí a provede se update firmware. Postup ukazuje teploměr na obrazovce.

Pak je čas na Boot Camp. Aplikace nejdříve nabídne vytvoření CD, na které nahraje ovladače pro Win XP – pro grafiku, Bluetooth a další specifika hardware Maca. Následně je možné rozdělit disk na dvě části, jednu pro Maca, druhou pro Win – a to na “živém” disku, bez potřeby restartu a podobně. Podobná operace je samozřejmě vždy mírně riziková, asi bych doporučil jak zálohu důležitých dat, tak kontrolu integrity disku.

Mimochodem, pokud budete přemýšlet nad velikostí oddílu pro Windows, vezměte v potaz jaký souborový systém použijete. FAT32 má omezení co do velikosti podporovaných disků asi 30 GB, na větší je nutno použít NTFS. Ovšem zatímco FAT32 je v Mac OS X podporován dobře, z NTFS disků lze (za obvyklých podmínek) pouze číst. A Windows samy od sebe Macovské disky číst neumí, takže FAT32 je dobrý “přestupní ostrov” pro data.

Poté, co je vytvořen nový oddíl pro Windows, je čas vložit disk s podporovaným systémem a začít instalaci. Bohužel jsem neměl večer po ruce žádné vhodné CD s jiným systémem, takže nemohu potvrdit/vyvrátit to, že by šlo nainstalovat například i Linux. Každopádně nemá smysl takové CD cpát do Boot Campu, ten odmítne cokoliv kromě příslušných verzí XP ve verzi SP2. Pokud držíme pří startu ALT, firmware nabídne i jiné disky s operačními systémy – zkusil jsem nabootovat do relativně nového instalačního CD Debianu, ale boot se nepodařil, skončilo to podle všeho na jakési chybě zařízení (ale ne zamrznutím systému).

Zde malá odbočka – neboť jsem soupeřil s instalací opakovaně, všimnul jsem si, že pouze stav, v jakém disk zanechá Boot Camp, je vhodný k instalaci. Pokud dojde k pokusu o opakovanou instalaci tím, že se smaže Boot Campem připravený logický oddíl a nechá se ve volném místě vytvořit nový, instalace selže. Takže v takovém případě je řešením nabootovat do Mac OS X (vypnout počítač, zapnout, podržet Alt a zvolit disk s Mac OS X), vrátit disk do původního stavu a pak opět rozdělit na více částí.

Zatím nejsem si zcela jist, jak korektně bude MacBook s Win usínat – jednou vytuhl, jednou usnul korektně. Ještě otestuji.

K čemu povede Boot Camp?

Uvedení Boot Campu znamenalo řadu velice bouřlivých reakcí – můžeme ostatně považovat Boot Camp za takový dárek k 30. výročí Apple, kdy ze svého Maca dělá defacto PC. Je možné, že se měl nový systém, firmware a Boot Camp objevit již 1. dubna, jen něco uvedení zpozdilo.

Každopádně reakce se dají rozdělit na dvě poloviny – “proboha” a “konečně”. Pro část lidí to je další důkaz toho, že to s Applem špatně skončí – za chvíli už ani nebude Apple dodávat Mac OS X, ale rovnou Windows. Pro druhou (větší ;)) půlku to je požehnání, neboť konečně mohou používat jeden počítač a dva důležité systémy, byť ne zatím najednou. Ovšem pokud nějaký PCčkář například váhal, zda koupit či nekoupit Maca, toto mu může významně napomoci v rozhodování. Burza také reagovala nadšeně – akcie poskočily o 10% vzhůru. Takže ač Microsoft nechtěl nijak pomáhat Apple v tom, aby posilovala jeho hardwarová platforma, Apple si pomohl velice rychle sám a lze používat jak XP, tak v budoucnosti bezpochyby bude fungovat i Vista.

V krátkodobém horizontu to jistě bude znamenat lepší růst prodejů počítačů Apple. Jsou však v daný okamžik dvě otázky – nebude to znamenat konec vývoje programů v určitých segmentech a především – kdy Apple začne dodávat Macy s předinstalovanými Windows?

Domnívám se, že některé typy software na Macu budou mít před sebou docela krušný život, konkrétně bych se toho nejvíc bál u her – konverze Windows trháku na Maca se táhne obvykle poměrně dlouho, takže pokud bude šance velmi rychle spustit Windows verzi přímo na Macu a v plné rychlosti, může se prodej nových her pro Mac OS X poměrně rychle propadnout. Dalších oblastí vývoje software pro Maca bych se tolik nebál, neboť jsou zpravidla součástí nějakého procesu, kde jsou zapojené i další aplikace, takže používání Windows verze nedává takový smysl.

Pokud se někdo zaobíral otázkou, kdy Apple přejde na Windows, mám tu jednu aktuálnější – kdy Apple začne nabízet Macy s Windows. To, že existuje OFICIĂ?LNĂŤ podpora pro instalaci XP na Mac OS X je samozřejmě pro zákazníky skvělé, neboť různé hacky nejsou právě to pravé ořechové pro “business” uživatele. Ovšem pokud se začnou z těchto řad objevovat větší počty “switcherů”, začnou se také dožadovat… OEM Windows a Office. Jsou totiž zvyklí, že dostanou Windows a) předinstalované b) s počítačem levněji, než když se kupují samostatně. Takže bych se vůbec nedivil, kdyby Apple v ne příliš daleké budoucnosti začal nabízet Windows v OEM formě jako volitelnou součást dodávky. Ostatně, někteří prodejci to už nabízejí – konkrétně velice promptně zareagoval Tauer...

Nemyslím si však stále, že to bude znamenat pro Apple konec Mac OS X – spíš naopak, tímto krokem se mu podaří přilákat další zájemce o své počítače i systém – v ideálním případě nováček bude víc a víc používat Mac OS X, až se stane jeho základním systémem, i když samozřejmě vyloučit nelze nic. Kombinace Win + rozhraní z Mac OS X mi přijdou přeci jen příliš divoké, tak snad se skutečně nic podobného v brzké době nestane :).

Trvalý odkaz na tento příspěvěk

 1. hmhm

  — sundevil    6.4.2006 13:58    #

 2. Ja instaloval Win pomoci Boot Campu vcera, ale prvni jsem musel formatovat cely disk, abych zrusil puvodni hack od Narfa a Blanky :/
  BootCamp na 20” iMacu funguje skvele, o Windows se to uz rict neda, ale to je vlastnost, ne chyba :)

  — T3DO3    6.4.2006 14:04    #

 3. No chtel jsem se zeptat nevite jak to bude s vymenou LogicBoard na MacBook Pro?? serie C je prej spatna a bude se menit… Mozna ti budete vědět p.Maler

  — sundevil    6.4.2006 14:04    #

 4. Pan Maler… to zni vtipne :D

  — T3DO3    6.4.2006 14:20    #

 5. pardon MaLér

  — sundevil    6.4.2006 14:22    #

 6. Můžou Win ohrozit data na části disku s Mac OS X?

  Jde mi o to, kdyby se třeba do Win dostal nějaký destrukční vir (teoreticky).

  Díky.

  — Martin22    6.4.2006 14:36    #

 7. jsem bud MaLér nebo p. Lér. Tak si vyberte. A pokud se to s vymenou nevi v USA, tak tady tezko.

  Martin Ler    6.4.2006 14:37    #

 8. Uz jsem se omluvil. děkuji za info..

  — sundevil    6.4.2006 14:49    #

 9. taky zajímavý:
  http://www.parallels.com/en/products/workstation/mac/

  — jakubt    6.4.2006 15:30    #

 10. It’s here! Parallels is proud to launch the Beta program the first virtualization solution specifically designed to work with Intel-powered Apple computers! Parallels Workstation 2.1 Beta for Mac OS X is NOT simply a “dual-boot” solution; rather, it empowers users the ability to use Windows, Linux and any other operating system at the same time as Mac OS X, enabling users to enjoy the comfort of their Mac OS X desktop while still being able to use critical applications from other OSes.

  — apple1    6.4.2006 15:40    #

 11. Martin22: nie, nie je to mozne, pre Windows je HFS+ disk neexistujuci, pretoze ten format neozna. Navyse, v sucasnosti sa uz destrukcne viri ani nerobia, neda sa na tom zarobit.

  — Jozo Remen    6.4.2006 16:38    #

 12. jozo: v pripade, kdyz budu mit nainstalovany napriklad MacDrive od MediaFour, neni problem smazat macovsky disk behem chvile…

  Martin Ler    6.4.2006 16:48    #

 13. to je ale iny pripad, navyse pokial viem, Macdrive vyzaduje manualne nahlasovanie diskov, takze clovek este musi povolit automount…

  a to uz je skutocne o niecom inom. a ako som uz napisal, dnes sa destruktivne viri a malware ani nerobia, proste cielom je „vlastnit" co najviac masin, ktore sa potom „prenajimaju"/predavaju na sirenie spamu, utoky atd.

  — Jozo Remen    6.4.2006 17:14    #

 14. http://features.uneasysilence.com/mactel/

  video o instalaci XP pes Boot Camp – asi, nemam cas se podivat :-)

  — J2930    6.4.2006 19:33    #

 15. jo jo kde jsou ty časi michelangela. Já dneska fakt neznam nebezpečnej vir. max. vyndam hadr, zazálohuju data jinde a smáznu ho. krom rozesílání pošty a vyskakování oken se dneska nic neděje.

  — Krtek    6.4.2006 19:33    #

 16. pro Krtek:
  no jo az budes mackar tak ten vir poznas, my ho zname vsichni a uspesne se mu vyhybame .-) ale ty za to nemuzes ze ho neznas, ty ses bohuzel jeden z nakazenejch .-)

  — micker    7.4.2006 00:58    #

 17. jo aha tak ten znam… ale umim využít jeho výhody :-))))

  — Krtek    7.4.2006 20:24    #

 18. Jedna z nejzajímavějších předpovědí o Win na Macu. Mimochodem, ten chlápek přesně popsal to, na co teď pár dní zíráme, už v LEDNU! Klobouk dolů. – http://www.gavinshearer.com/weblog/archives/2006/01/prediction_xp_i.html

  Jan Rybář    8.4.2006 00:46    #

 19. FAT32 ma-limit svazku az 2 TB (M$ uvadi 8 TB, ale to je asi fatalomyl), to ze to ten widli formatovac nedokaze naformatovat je jina vec. Ostatne externi disky treba od Maxtoru se prodavaji na FAT32 normalne naformatovane a to jsou nejake kapacity. Hlavnim problem je max. velikost jednoho souboru – 2^32, tedy 4GB.

  — jardak    11.4.2006 15:19    #

 20. Z celého dění si nelze než vyvodit další otázku.
  Nyní když je možné provozovat na Macu OS X a Win XP, je otázka času kdy to bude naopak. Tedy kdy se na PCčka bude instalovat OS X.
  Podle mě se Apple přechodem na Intel přeměnil na takového Della s vlastním operačním systémem. Doby kdy Apple pracoval na HW jsou už pryč.

  Nyní vše směřuje k zábavnímu průmyslu, kde na vyvoj HW pro jakoukoliv profesionální práci se outsourcuje jinde (Intel).

  Michal Švec    14.4.2006 12:20    #

 21. jasně chce to funkční MAC OS na pc a koupim si i original MAC OS. System vždy legální !§!!!

  — ert    4.12.2006 20:10    #

 22. Tady jsem nasel cesky navod, jak nainstalovat Vistu RTM na MacBook

  http://www.unitedstatesof.net/?p=29

  — john    8.12.2006 16:10    #

Související články