Hudba na iTunes bez DRM i pro další labely od května?

30. 04. 2007, 2:41 · Mobilitky a internet · Bleskovka

ikonkaNa MacRumors se objevila citace krátkého mailu, kterým Apple informoval své partnery o květnovém zahájení prodeje hudby ve vyšší kvalitě a hudebních videí od EMI bez DRM. Předpokládá se, že od května by mohly mít i další labely možnost začít nabízet hudbu takto, byť to ještě není přesně potvrzené. Řada menších labelů v minulosti chtěla mít možnost svou hudbu distribuovat bez ochrany, neboť to může být i součástí jejich snahy o sebepropagaci, aby se jejich hudba dostala i k těm, kdo by o ní jinak nevěděli.

Velkou neznámou je budoucí postoj dalších velkých nahrávacích firem. EMI sice patří mezi největší čtyřku, ale je z nich nejmenší a doufá, že svým agilním přístupem ukousne větší díl koláče. Ăšstup z dosavadních pozic samozřejmě zhoršuje situaci pro další tři firmy. V současné době mají probíhat vyjednávání mezi Apple a firmami, tak můžeme být jen zvědavi, jak to dopadne.

Mimochodem, iTunes Music Store byl spuštěn před 4 lety, 28. dubna 2003.

Váš názor? [2] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Dvě pozvánky na Joost.com (konec)

19. 03. 2007, 9:59 · Mobilitky a internet · Bleskovka

ikonkaJoost (ta internetová televize od tvůrců Skype) na mě křičí, že mám dvě nevyužité pozvánky a že brzy propadnou. Tak dva nejrychlejší, co mi pošlou mail se subjektem Joost, je dostanou. Prosím, vezměte v potaz, že to potřebuje Intel Mac (verze pro PowerPC zatím není k dispozici a není známo kdy bude), rychlé připojení k netu (1 MBit je rozumné minimum) a pokud možno neomezená data – celá věc funguje na principu P2P a je datově velice náročná. Uživatelé s FUP nebo datovým limitem by poměrně rychle mohli zjistit, že ho přečerpali.

Update: tak gratuluji všem, kdo zvládli mi poslat MAIL s prosbou, obě pozvánky rozdány, omlouvám se těm, na které nezbylo.

Váš názor? [7] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Má tu někdo Nokii E70?

8. 02. 2007, 18:23 · Mobilitky a internet · Bleskovka

ikonkaVyhlédl jsem si tento telefonek, neboť splňuje všechny parametry, které bych chtěl od svého dalšího telefonu – velice dobrý chytrý přístroj od Nokie za rozumnou cenu, s rozkládací velkou klávesnicí, na které není problém psát a mít tak možnost na dálku spravovat servery přes ssh a podobně (ssháčko přes klasickou klávesnici na mobilu není žádný med :). Ne, 9×00 nebo E61 nechci :).

Ale jelikož tento přístroj se oficiálně do republiky nedováží, takže není moc možnost si ho dopředu osahat, hledám nějaké současné uživatele, kteří mají s přístrojem zkušenosti a mohou se podělit. V daný okamžik mě zajímají dvě věci: jak to je s psaním češtiny na velké klávesnici a jak pohodlně se pracuje s joystickem. Jo, a je tam i klávesa pro “Tab”? Na 3D modelu ani na fotkách ji nevidím.

Váš názor? [33] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Proč serverům Webzdarma vadí Google?

24. 12. 2006, 17:15 · Mobilitky a internet · Bleskovka

ikonkaNa tento problémek mě upozornili lidi z jablečného klubu na Okounu – měli dojem, že se jim na Mac OS X vloupal nějaký adware, který jim přesměrovává výsledky hledání v Google na jakousi podivnou stránku http://iooopsadd.info/. Ovšem to bych musel být nakažen taky – po chvíli práce s tcpdumpem se ukázalo, že problém je na stránkách Webzdarma – týkalo se to totiž jen stránek na tomto serveru.

Ty totiž na návštěvníka, který přichází z vyhledávání Googlu reaguji tak, že mu přes HTTP stav 302 vrátí přesměrování na onu podivnou stránku. Jelikož jsem to náhodně zkusil na pár na sobě nezávislých stránkách, je to nastavení serveru, ne provozovatelů jednotlivých stránek.

HTTP/1.1 302 Found Date: Sun, 24 Dec 2006 15:26:43 GMT Server: Apache/2.0.59 (Unix) Location: http://iooopsadd.info/ Content-Length: 287 Keep-Alive: timeout=4, max=50 Connection: Keep-Alive Content-Type: text/html; charset=iso-8859-1

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//IETF//DTD HTML 2.0//EN"> <html><head> <title>302 Found</title> </head><body> <h1>Found</h1> <p>The document has moved <a href="http://iooopsadd.info/">here</a>.</p> <hr> <address>Apache/2.0.59 (Unix) Server at webkamery.unas.cz Port 80</address> </body></html>

Ha, a teď to kontroluji a už to funguje jak má. Zajímavé :). No, evidentně nejen já trávím čas před večeří u kompu :). Každopádně dobrá zpráva je, že to bylo chybné nastavení serverů, a ne nějaký záškodník :).

Váš názor? [3] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Skype u nás bude mít vývojové centrum

5. 12. 2006, 14:22 · Mobilitky a internet · Bleskovka

ikonkaPřiznám se, že nová montovna aut a podobně mě moc nedojme, ale že Skype k nám počátkem roku 2007 přesune hlavní vývojové centrum (30 programátorů, asi 20% všech zaměstnanců), to mě docela těší.

Zdroj: Aktualne.cz, Technet.cz

Váš názor? [9] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Zune není kompatibilní s jinými produkty Microsoftu

14. 11. 2006, 23:29 · Mobilitky a internet · Bleskovka

ikonkaDneska byl oficiálně spouštěn obchod i-legalne.cz, v současné době největší český obchod s hudbou, je podporován velkými firmami i hudebníky (pokud jste si všimli podobnosti s kampaní, která spojovala Anetu Langerovou a iPod a používala stejný název, není to podobnost náhodná). Má to pro nás, uživatele iPodu, jeden háček, samozřejmě to využívá Windows Media Player DRM a podporované jsou pouze PlaysForSure přehrávače. Chvíli jsem k tomu plkal na ČT24 v Ekonomice=, kdy jsem musel konstatovat, že ze všech reálně možných je toho asi v současné době nejlepší řešení (aspoň myslím, že jsem něco takového říkal, ještě jsem se neviděl). Neboť iTunes tady jen tak nebudou, Apple nikomu jinému nedovolí používat svůj FairPlay (a licencovat si ho od DVD Jona je trošku risk) no a argumentovat tím, že by soubory přece neměly mít DRM je sice pěkné, ale to se tam nikdy obsah od majors neobjeví. A ač určitě každý bude tvrdit, že přece hudbu vydávanou majors neposlouchá, není to nutně pravda – spousta “independent” labelů je ve finále také vlastněná nějakým tím molochem. Takže prostě dokud se Apple nerozhoupe, máme smůlu, tečka.

Co mě ale docela pobavilo při přípravě do telky – Zune, nový přehrávač od Microsoftu, který se dnes v USA dostal do obchodů, hudbu zakoupenou na libovolném obchodě používajícím WMP DRM (a podporující PlaysForSure) prostě NEPODPORUJE! Jedna část MS tlačí WMP a PFS jako ideální řešení provozovatelům služeb a výrobcům HW, a druhá vytvořila vertikální uzavřený systém po vzoru iTunes a iPodu, který s jiným produktem té samé firmy není kompatibilní. Takže pokud si snad někdo v ČR koupí Zune, bude možná v ještě veselejší situaci, než uživatelé iPodů: i když používá produkt od MS, nemůže kupovat, resp. přehrávat hudbu, chráněnou jiným produktem shodné firmy. Muhehe.

(Ne, to že si lze hudbu vypálit na CD a následně naripovat do MP3 neberu jako řešení).

Váš názor? [34] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Špatný začátek roku 2006 - konec Marigolda

2. 01. 2006, 2:32 · Mobilitky a internet

ikonkaTo nám ten rok 2006 pěkně začíná. Sice je mi občas vytýkáno, že na blog kašlu (prosinec je vždy divoký), ale mám alespoň dobré úmysly :). Bohužel, Patrick Zandl se rozhodl svůj Marigold zavřít, a to tak, že zcela. I přes vysvětlení, které nám nechal, nerozumím proč.

(Pokračování článku...)

Váš názor? [11] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Výsměch Českého Telecomu: dial-up za paušál

18. 12. 2005, 14:41 · Mobilitky a internet · Bleskovka

ikonkaČTc konečně, těsně před koncem roku 2005, zavedl službu, na kterou čeští uživatelé čekali asi tak od roku 1995: dial-up za paušál. Pokud pominu to, že služba přichází ne s křížkem po funuse, ale v době, kdy už mrtvola vytáčeného připojení začíná pomalu trouchnivět, jsou neuvěřitelným výsměchem ceny. Existují tři tarify (které je nutné si připlatit ke stávajícímu telefonnímu paušálu), a to Internet Basic Nonstop, Den a Volno. Nonstop je jasný – připojení za paušál 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, za 499 Kč bez DPH! Dále Den, pro paušální připojování v pracovních dnech ve špičce (6-18) za 449 Kč a Volno pro připojování mimo špičku (18-6) v pracovních dnech a celý den v dny pracovního volna za 399 Kč, vše bez DPH.

NEUVÄšňITELNÉ!!!!

Nonstop balíček je dražší než ADSL!!!!! Pokud si ho pořídí někdo jiný, než uživatel, u kterého nelze ADSL technicky realizovat, tak se asi zbláznil. Nad cenami prostě nemá smysl dumat, je to zlodějina, byť bude ČTc argumentovat náklady na spojení, kapacitou ústředen a podobně. Jen se slzou v oku vzpomínám na USA, kde jsem se v pohodě z hotelu připojil na celý den za cenu lokálního hovoru bez časové tarifikace.

Mimochodem, balíčky nelze pořídit se službou Telefon mini.

Váš názor? [11] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Placení s elektronickými kartami na internetu bude možné

6. 12. 2005, 14:19 · Mobilitky a internet · Bleskovka

ikonkaJelikož dokončujeme v Q implementaci platební brány pro platební karty, snažím se zjistit co nejpřesnější informace ohledně toho, kterými elektronickými kartami, vydanými v ČR, je možné platit na Internetu. Situace je podle všeho taková, že karty v systému 3D Secure (přes který se platební brána realizuje) ještě neposkytuje nikdo, takže ono vysoké zabezpečení je především v tom, že my, jako obchodník, nepřijdeme do kontaktu s údaji zákazníka (což je, upřímně řečeno, pro nás vlastně zjednodušení). Ovšem již první banka oznámila, že lze kartami Visa Electron platit přes internet (tedy bez 3D Secure), konkrétně zákazníci ČSOB mohou tuto službu využít už od října. No a nyní mi moje Česká spořitelna potvrdila, že od ledna se připravují změny v této oblasti i u ČS a mělo by to být též možné. Od GPE (bývalé Muzo) jsem získal pouze toto vyjádření: ”... z praxe mohu potvrdit, ze více ceských bank povoluje internetové transakce i drzitelum techto karet [Visa Electron] – samozrejme, ze na vyslovnou zádost drzitele karty”. Přehled, které banky to jsou, bohužel nemám, ale snažím se ho získat ;).

Mimochodem, pokud pomineme to, že si někdo pořídí samostatnou virtuální platební kartu pro placení na internetu, je využití elektronické karty pro fyzické i internetové platby defacto nejbezpečnější, neboť u ní by snad nikdy neměly probíhat transakce bez ověření autorizačním centrem (byť nevím, jak přesně to je nastavené u MO-TO transakcí, pokud jsou vůbec možné), zatímco embosovaná karta je potenciálně snadněji zneužitelná.

No, a teď ještě co Maestro ;)

Váš názor? [18] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Až digitální domácnost sežere virus

5. 12. 2005, 2:39 · Mobilitky a internet

ikonkaPůvodně napsané pro Lupu jako glosa, ovšem jelikož se to prý moc podobalo jedné již publikované, tak neotištěno. To je tak, když člověk přemýšlí nahlas ;)

(Pokračování článku...)

Váš názor? [15] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Další