Polomtrvý iPhone opět žije! [U]

24. 03. 2009, 16:09 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaMůj iPhonek, pořízený v srpnu 2007, poprvé odblokovaný ještě hardwarově (protože softwarový odblok nebyl k dispozici), se včera večer z blíže neznámých důvodů v podstatě odebral na věčnost. Problém nastal s displayem, kdy přestala horní polovina displeje reagovat na dotyk – takže například mohu přijímat hovory, mohu psát SMS, ale nemohu volat a ani reagovat na zmeškané hovory, pane Dorte…

A tak zjišťuji – nemá někdo doma mrtvolku se chcíplou elektronikou, ze které by mi mohl obětovat displej? Rád bych to s tímto iPhonem doklepal až k dalšímu modelu, ale když bych měl náhradní díl kupovat, to raději upgraduju na iPhone 3G, neboť upgrade by mě u O2 stál už jen o něco málo víc než nový displej…

Update: Děkuji všem, kdo se mi ozvali s nabídkami, ovšem nejvíce děkuji PS, který mi poslal jeden chcíplý ajfounek se špatnou eletronikou. Zbytek byl v pořádku, včetně baterie ve skvělém stavu, takže díky mým dvěma kolegům-technikům mám nyní komplet renovovaný telefon, včetně vyměněné baterie – v podstatě se jen do ajfounku se špatnou elektronikou dala ta moje, funkční. Několik dní jsem používal Nokii E70, kterou jsem měl předtím, a teda kromě velké (rozkládací) klávesnice je to PEKLO!!!

Pánové, díky!

Váš názor? [14] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Nový shuffle - s českým Voice Overem pro Mac OS X

11. 03. 2009, 14:00 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaKdyž mě dnes kolega před obědem upozornil, že Apple Store je opět dole, vydralo se z mého hrdla pouze zachrčení – velký třesk minulé úterý nám docela stačil. Mimochodem, dneska večer by měly být k dispozici první kusy nových Mac mini a některých modelů iMaců, takže kdo objednal (v Quentinu i jinde), může mít už nový počítač. Nečekal jsem tak rychlou dodávku. A staré modely iMaců se vyprodávají za velice příznivé ceny.

Ale zpět k dnešku – nový iPod shuffle v novém designu. Kapacita 4 GB, nemá žádné ovládací tlačítko, pouze přepínač on/off/shuffle, vše se dělá přes sluchátka. To znamená, že jiná sluchátka než od Apple k tomu v podstatě nepřipojíte, a teď už chápu, proč Apple zrušil standardní sluchátka a má jen sluchátka s dálkovým ovládáním, ať standardní pecky, nebo in-ear špunty. Ještě aby to podporoval plně i iPhone. Jak podotýká známý, jak se bude člověk pohybovat například v rámci jedné skladby dopředu/dozadu? No nic.

Ovšem další zajímavou funkcí (otázka jak moc užitečnou v praxi, ale to je teď vedlejší) je Voice Over v shufflu. Místo aby se informace o skladbě zobrazily na displeji, který shuffle nikdy neměl a nemá, přeříká to hlas. Hlas se negeneruje v shufflu, ale příslušné texty se předgenerují v počítači, když se na shuffle bude dávat obsah. A teď pozor – shuffle podporuje i češtinu!!! Ukázku hlasu si můžete poslechnout zde (za upozornění díky Patrikovi Bajerovi). Nový iPod shuffle vyžaduje nové iTunes 8.1, které zatím nejsou k dispozici, a jejich součástí bude nový Voice Over kit (o které se mimochodem nedávno velice obecně spekulovalo, že “něco nového kolem Voice Overu”), který bude obsahovat český hlas. Pevně věřím, že když už Apple hráblo ohledně ovládání shuffle, tak nové hlasy budou standardní součástí systému a budou tedy využitelné pro předčítání, nebo případně i Voice Over.

Inu, nový shuffle mě nechává vcelku chladným, ale český systémový hlas by spolu s lokalizovaným systémem mohl znamenat velice pěkné řešení pro uživatele se zrakovým postižením. Dneska si musí kupovat Windows, na které stojí (alespoň když jsem se o to zajímal) screen-reader 1000 USD, tedy víc, než Mac včetně potřebného softwaru.

Jsem zvědav na iTunes 8.1!

Váš názor? [23] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Blitzkrieg by Apple: skoro všechny počítače v novém

3. 03. 2009, 16:13 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaNové Mac mini a iMacy se očekávaly, ovšem dneska se Apple vytáhl – nové Mac mini (střeva z MacBooku + FW800 + dva videovýstupy, vyšší verze je absurdně drahá, za 200 USD dostanete + 1 GB RAM víc a + 200 GB disk), nové iMacy, nové Mac Pro s Nehalemem (zdá se, že nejlevnější Mac Pro bude o dost dražší, než stály nejlevnější současné čtyřjádrové modely Mac Pro – asi se zvednou prodeje Mac mini :) a také vyšší model MacBook Pro 15” má rychlejší procesor. K tomu nové modely Time Capsule a Air Port Extreme a nová USB klávesnice bez numerického bloku (Bluetooth klávesnice na drátu). Prostě skoro všechny počítače jsou v novém… Ceny podle všeho budou o něco vyšší, než doposud.

No nic, já si jdu objednat nový Mac mini na domácí videocentrum :).

Váš názor? [46] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Ideální "Media Mac"?

11. 02. 2009, 23:55 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaJiž několik let používám jako “domácí kino” iMac 24” – s Front Row se ukázal být skoro dokonalým společníkem, a poté, co jsem jeho možnosti rozšířil aplikací Sofa Control (který mi z mých osobních testů různých dálkověovládacích udělátek vyšla nejlépe), je již takřka k nepřekonání. Omezený počet tlačítek na dálkovém ovládání od Apple mi vlastně vyhovuje (kromě několika případů, kdy šikovní tvůrci DVD neumožnili zapnout titulky přes menu), prostě v tomto případě mi Apple vcelku kápl do noty. U Leoparda si to trochu pokazil problémy s podporou titulků, také proto doma stále zůstávám u Tigera.

Ovšem nic není dokonalé – Sofa si zatím neporadí například s výbornou aplikací Movist, která se ukázala být asi nejlepším videopřehrávačem pro Maca. Psal jsem na podporu, jakýsi uživatelský skript zkoumal, ale moc daleko jsem se nedostal.

Ale o tom tento spot primárně není. Se vzrůstající slepotou již nestačí 24” iMaca, a tak bude potřeba obsluhovat obrazovku větší, samostatnou krabičkou. K výběru TV jen tolik, že jsem netušil, že se z toho vyklube takové peklo – po mnoha peripetiích (například s pružností dodání) jsem zakoupil LG 42LG6100 (nejlepší poměr cena/výkon), abych zkonstatoval, že daný kus je vhodný k vrácení či reklamaci. Ani z jednoho radost nemám, reklamace je opruz, vrácení bude vyžadovat nový nákup, nejspíše jiného modelu, neboť má důvěra k LG je již pochroumána.

Do placaté TV nutno dodat obrázky. Krátké pokusy s Playstation 3 prokázaly, že tudy cesta nevede. Na hry a Blu Ray je to dobré (i když pouštět disk a ovládat to Dual Shockem žádná slast), na domácí audio- a videotéku ne. Na Apple TV je u nás málo obsahu v iTunes (haha). U hacknuté Apple TV si nejsem jist, že zvládne i 1080p. Samostatné krabičky typu Popcorn A110 jsou vcelku sympatické a i relativně levné, ale zase příliš jednoúčelové a přehrávání hudby na nich podle krátkého testu není zcela přívětivé.

A tak to teď vidím na Mac mini – zda současný, nebo čekat na nový model, o kterém se široce spekuluje, toť otázka. Mimo jiné i na vás.

Nepochybuji, že se tu pár majitelů “Media Maců” najde, a tak mě zajímají zkušenosti. Především s výkonem Mac mini, zda zvládne přehrávat i video v 1080p, a rovněž co se softwarové výbavy týká. Jaké softíky kdo používáte – Plex/XMBC, Movist, či jen čistě Front Row? A zkoušeli jste vyřešit hry, a případně nějaký ovladač na hry?

Prostě veškeré vaše zkušenosti v tomto směru vítám – není čas vše objevovat sám :).

Váš názor? [77] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Happy birthday, Mac!

24. 01. 2009, 22:45 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaAsi jste to zaznamenali, ale dneska 24. ledna, slaví Mac už své 25. narozeniny. Doufejme, že nám bude i nadále dělat radost, pacholek jeden.

Tady si můžete připomenout uvedení Maca: 1 2 3 4

A samozřejmě, nelze neuvést jednu z nejslavnějších reklam na světě, 1984 (ve verzi z roku 2004).

Váš názor? [6] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Steve si bere zdravotní dovolenou

15. 01. 2009, 2:04 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaAč poslední zpráva vypadala poměrně optimisticky, se zdravím Steva je to horší, než se původně zdálo. Steve dnes napsal dopis spolupracovníkům, ve kterém vysvětluje, že jemu, rodině ani Apple nedělá dobře neustálý zájem jeho zdraví a také že se v uplynulém týdnu dozvěděl, že to jeho zdravotní potíže jsou “komplexnější”, než si původně myslel (čti: to co bylo v minulém dopisu nemusí být pravda).

Proto si Steve bere půlroční zdravotní dovolenou, nashledanou v létě.

Doufejme, že se dočasná dovolená nestane permanentní. Nerad bych, aby se o Jobsovi brzy psalo v podobném duchu. Knihovna nebude :(.

Váš názor? [29] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Keynote na Macworld Expo 2009

6. 01. 2009, 18:17 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaKeynote již chvíli běží, zatím byl ohlášen iLife 09, jsem zvědav, zda se dočkáme něčeho zajímavého (čti pěkný HW).

Sumář novinek se tu objeví, pokud mě něco zaujme :). Ale myslím si že nový MacBook Wheel a MacTiny se nepodaří překonat. A druhý studijní materiál – co vám popis jedné z hlavních nových funkcí Windows 7 připomíná nejvíc?

Váš názor? [42] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Tisková zpráva Steva Jobse: nebojte se, budu v pořádku

6. 01. 2009, 0:06 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaPouhý den před keynote na letošním Macworld Expo se objevila tisková zpráva přímo do Steva Jobse, ve které se velice otevřeně vyjadřuje ke svému zdraví. Tisková zpráva je adresovaná “Apple komunitě”, která neustále spekulovala o tom, co se se Stevem děje. Ve stručnosti řečeno, důvodem pro neúčast na keynote je rozhodnutí strávit svátky s rodinou, a nikoliv přípravou na keynote. To však rozpoutalo další kolo spekulací o zdravotním stavu Steva Jobse, a tak jsme se dočkali vysvětlení ohledně zdravotních problémů. Po dlouhém bádání lékaři zjistili, že výrazný a dlouhodobý úbytek váhy, který byl obvykle připisován nějakému závažnému onemocnění, je způsobený hormonální nerovnováhou, kterou již začali léčit a tak by Steve měl pomalu nabírat zpět svou původní váhu.

Steve by tedy měl být v pořádku a tato zpráva by měla ukončit spekulace o jeho zdraví. Škoda jen, že Steve s rodinnými vánočními svátky nepočkal ještě rok…

V další samostatné zprávě se za Steva postavila také dozorčí rada Apple.

Inu, nyní můžeme v klidu vyčkat novinek, které nám zitra Phil představí. Spekulace jsou divoké, pokud by se splnilo vše, co je očekávané, tedy iPhone nano, nový Mac mini, nový iMac, tak by se jednalo o velice bohatého post-Ježíška.

Váš názor? [2] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Apple v Simpsonech

1. 12. 2008, 13:34 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

Tři minuty o Apple (a 1984) v Simpsonech? Apple je nesmrtelný :). (Jedno z dalších “vystoupení” Apple v Simpsonech bylo před lety, kdy si dělali srandu z nepřesnosti rozpoznávání písma v Newtonu).


Mapple – The Simpsons
by aarplane

Zdroj: Mac Rumors

Váš názor? [15] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Změny v digitálních televizích a problémy s Elgato 3.0.4

1. 11. 2008, 13:56 · Nakousnutá jabka

ikonkaZdá se, že EyeTV 3.0.4 obsahuje ošklivou chybku, kvůli které nefunguje Exhaustive Scan, neboli důkladné prohledávání frekvencí. Pokud nemůžete naladit v EyeTV programy na nových frekvencích, zkuste předpřipravený soubor s frekvencemi pro Prahu nastavit místo ČR Německo.

(Pokračování článku...)

Váš názor? [46] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Další