První noc s iPhonem (recenze)

12. 07. 2007, 18:38 · Nakousnutá jabka

ikonkaMé první osobní seznámení s iPhonem bylo bohužel velice krátké, ale příjemné. V podstatě mě utvrdilo v mém postupně se měnícím názoru na iPhone – od zájmu při uvedení, kdy jsem ovšem byl zklamán z uzavření systému a považoval iPhone za pouhou pěknou hračku, až po čím dál silnější zájem a nadšení, jak se blížilo uvedení a Apple uvolňoval více a více informací. Nevím, zda jsem obětí marketingu Apple, nebo nemám ten typicky český škarohlídský pohled (“dyť támhleten foun za půlku toho umí 3x víc – nojo, možná nevypadá tak dobře a neovládá se tak snadno, ale koho to zajímá”), ale stručně a jasné – z iPhone jsem nadšen. Je to sice někde na pomezí kategorie telefon a užitečná hračka – ale hračka krásná, elegantní a funkční. iPhone má mnoho omezení, ale uchvátil mě tím co a jak umí.

Převratné je na iPhonu ovládání. Trochu mi to připomíná příchod iPodu – od mého počátečního lehkého zklamání “jenom MP3 přehrávač...” až po nadšení z toho, že se jedná o dokonale udělaný MP3 přehrávač. Definitivně mě samozřejmě přesvědčilo vyzkoušení na vlastní ruce, protože ovládání iPodu tedy bylo skutečně o generace napřed proti konkurenci. A stejně tak to je u iPhone – alespoň z mého pohledu. Nemám tolik zkušeností s posledními dotykovými PDA, ale používal jsem kdysi Palm a posledních několik let používám smartphony s Symbianem od Nokie.

Rád by poděkoval firmě Kinetik, která mi iPhone alespoň na pár hodin zapůjčila na vyzkoušení. Bohužel nefungovaly hlasové služby (i když v telefonu byla karta AT&T a telefon byl aktivovaný), takže jsem nezkoušel volání v praxi, ani posílání SMS.

Už první dotyk zaujme – iPhone vypadá poměrně subtilně, neporovnával jsem přímo velikost s jiným přístrojem, ale iPhone mě přišel “tak akurát”. A myslím že je velice elegantní.

Základem ovládání je dotyk či pohyb prstu po telefonu. Důležité je, že telefon reaguje s jistotou, přesně a rychle. Mám dojem, že se poněkud liší intenzita nutného dotyku při běžném používání, kdy je nutné trošku přitlačit a při psaní, kdy naopak iPhone reaguje i při lehkém dotyku.

Ovládání prsty je k tomu silně návykové a neskutečně přirozené – nejvíce se to projeví při listování v seznamu kontaktů, hudby, při posouvání stránky. K tomu iPhone přesně kopíruje způsob, jakým se prst pohybuje – rozpozná “cvrnknutí”, kdy se stránka rozběhne a poté pomalu zpomaluje (ale je možné ji dotykem zastavit), nebo samozřejmě kopíruje pohyb prstu při posunu po obrazovce.

Klávesnice

Největší obavy jsem měl z psaní na virtuální klávesnici. Nyní vím, že zcela zbytečně, píše se na ní skvěle, bohužel všechny výhody ocení anglicky píšící uživatelé, neboť zabudovaný slovník velice pomáhá. Klávesnic rozpoznává poměrně přesně co chce uživatel stisknout (zdálo se mi že ideální je zaměřit se na to, aby prst nakreslenou klávesu skutečně plně zakryl, podvědomě jsem chtěl “vidět” že jsem se trefil na klávesu a tak jsem ji tiskl jen z části) a v podstatě jsem byl překvapen, jak přesná je. Po chvilce praxe jsem si uvědomil, že píší možná rychleji než na fyzické klávesnici mé rozkládací E70!

Největším nepřítele českého uživatele tak nyní je inteligence klávesnice. Ta se projevuje ve dvou oblastech. Zaprvé slovník se snaží uhodnout co uživatel chtěl napsat a podstrkuje mu častá slůvka, které lze napsat kombinací kláves v okolí stisknutých kláves. Nejlepší jsou příklady: při “se” nabídne “we”, místo “za” navrhuje “as”, “kdo” považuje za “ido” (“umělý mezinárodní jazyk” – WTF?!)., “jen” za “men” a tak dále. Není problém, že slovník má jiný názor, ale když vám nabídne svou variantu (objeví se v obláčku pod psaný slovem), jediný způsob, jak jí zamítnout, je stisknout toto slovo. Naopak mezerníkem slovo potvrdíte, takže pokud se soustředíte na klávesnici a nedíváte se na text, zjistíte, že je plný dost divných slov, která jste schválili mezerníkem. Mimochodem, zkoušel jsem slovníku vysvětlit, že by si mohl pamatovat mnou preferovanou variantu, ale ani dvacetinásobné opakování nepomohlo. Slova, pro která nemá vlastní variantu, si zapamatuje poměrně ochotně.

Druhý problém je hyperinteligentní “oblast dopadu”. Příklad – když píšete slovo “time”, po napsání “tim” slovník dojde k názoru, že jedno z dalších písmen, které může následovat, je “e” a v podstatě vyřadí okolní “w” a “r” – i když stisknete přesně “w”, objeví se “e”. Skvělé v angličtině, ale třeba se najdou slova v češtině, která bude kvůli tomu obtížné napsat.

Při psaní anglického textu lze hodně spoléhat na “inteligenci”, která zaretušuje mnoho chyb právě díky slovníku, automaticky dosazujícím správná slova. Řešení Apple je v tomto případu opravdu velice povedené.

Klávesnice reaguje i na poměrně slabý dotek, takže se mi občas podařilo napsat dva znaky naráz nebo více znaků, jak jsem prstem zavadil o klávesnici na jiném místě.

Další postřehy: jediná aplikace, kde lze používat klávesnici na ležato je Safari. V této poloze se píše značně pohodlněji, neboť klávesy jsou o dost větší. Bohužel pak značnou část plochy zabere rozhraní samotné – kromě klávesnice ještě tlačítka pro přechod mezi jednotlivými prvky formulářů. A tak jsou vidět tři jen tři řádky textu a lupa, která slouží k přesunu kurzoru se občas ukazuje mimo obrazovku. Tak se totiž přesunuje kurzor v textu – po podrží prstu na jednom místě se objeví lupička, umožňující umístění kurzoru jinam, prostým klepnutím na jiné místo v textu to nejde. Bohužel nejde ani označit blok textu a například smazat. Mám nafocenou fotku klávesnice na ležato s minimálním prostorem pro text, později přidám.

(Mimochodem, pokud tento text obsahuje méně “e” než by bylo vhodné, stávkuje mi poněkud klávesnice na PowerBooku, občas do oné klapky doslova buším. Brát si externí USB klavku do vlaku je však poněkud neobvyklé a nepohodlné :).

Rozhraní a animace

Co mě velice nadchlo je rozhraní jako takové. Jedním slovem jednoduché: na jiných telefonech bloudím po menu a nastaveních, tady jsou obě oblasti jasné. Nastavení je v Settings, menu neexistují. Všechny operace které lze v daný okamžik provést jsou vidět na obrazovce v podobě tlačítek, nikde nebloudíte, nehledáte.

Bohužel jednoduchost je občas opravdu kontraproduktivní, protože některé funkce jednoduše nejsou. Například kopírování a vkládání – jelikož nelze označovat blok textu, nelze ani kopírovat. A tak URL, které není přímo proklikem si z iPhonu prohlédnete, jen když ho přepíšete ručně. Stejně tak mi chyběla možnost otevřít link v Safari do nového okna (možná jsem špatně hledal?), i když Safari umí pracovat s více okny.

Skoro každou operaci provází nějaká animace – při mazání poznámky nebo fotky zajede do koše, pobavil mě kalendář, kde se lištička s určitým datem při skrolování nahoru zarazí o horní hranu obrazovky a vytlačí je až další lištička (a opačně to funguje také), doslova miluji efekt “konec stránky”, když při tažení za kraj stránky se tato odlepí od kraje a pak zase vrátí. Ale není to úplně samoúčelné, při prohlížení fotek se na další fotku dostaneme právě “odtažením” z plochy, jen ta první a poslední se nenechá.

Zarazilo mě divné skrolování v Safari, kdy v některých okamžicích (zpravidla nějaký blok textu) šlo skrolovat jen v tom směru, který byl použit první – buď vodorovně, nebo svisle. Pro volný pohyb bylo nutné “zachytit” blok pohybem šikmo.

Zábavné jsou prvky pro nastavení času – dva “válečky” jako na číselném zámku, ovšem pro hodnoty 0-23 a 00-59 u času. Opět reagují na typ pohybu prstu na obrazovce, takže lze rychle najít požadovanou hodnotu.

Zatímco s zobrazením češtiny není žádný problém v Safari, v systému podle všeho nejsou na češtinu připravené všechna písma, v textu tučným řezem se znaky s diakritikou zobrazovaly normálním řezem.

Aplikace

Zajímavé je fungování více aplikací naráz: aplikace nelze vypnout, prostě se skryjí, zda vůbec někdy dojde k jejich vypnutí je mi záhadou. Možná po první spuštění běží stále, dokud nespadnou? Každopádně spustit hudbu v iPod a surfovat na webu lze bez problémů, i používat další aplikace.

Aplikaci pro SMS jsem moc nevyzkoušel, každopádně její rozhraní mi přijde divné (zobrazuje odeslané a přijaté SMS spolu jako “rozhovor” v bublinkách alá iChat). Nejsem schopen se rozhodnout, zda se mi toto řešení líbí nebo ne, asi by záleželo na praktických zkušenostech. Bohužel program nemá počítání znaků v SMS. Nevím ani zda lze zapnout potvrzení doručení.

Kalendář se mi líbí, přehledný a snadno použitelný, “seznam”, kde se za sebou ukazují zápisky jednotlivých dnů je moc pěkný. Škoda že iPhone nemá aktivní “pohotovostní display”, jak je zvykem u řady telefonů, kde se zobrazují nejbližší plánované události. A rovněž škoda, že integrace s iCalem není dokonalá, mobilní iCal neumí pracovat s více kalendáři jako stolní iCal.

You Tube dovolí snadno přehrávat vybraná videa z You Tube – vybraná proto, že zatím ne všechen obsah je formátu H.264, který podporuje iPhone.

Zabudovaný digitální foťák je velice jednoduchý, umí udělat fotku, nic víc. Žádná nastavení kvality, předvolby, jen lze fotit. Album pro prohlížení fotek je rovněž jednoduché.

Líbí se mi mapy od Google. Ačkoliv pracují (podle všeho) s daty z webové aplikace, dojem je spíš jako z Google Earth, neboť mapy se překreslují jinak než jak prohlížeči, kde se objeví nové přiblížení skokem a pak se načítají nová data. Zde je přiblížení plynulé (i díky zmenšovacím/zvětšovacím gestům) a tak se existující data nejdříve přepočítají do odpovídajícího rozlišení a až pak zobrazí nově načtená data.

iPod umožňuje přehrávání podobně snadno jako “velký” iPod, s tím, že Cover Flow opravdu funguje pěkně plynule jako na videu od Apple, což mě překvapilo. Obrazovka iPhone je už na video docela použitelná, ale stále to není moc rozměrné LCD, takže detaily mohou zaniknout.

Přiznám se bez mučení, že Mail jsem ani nespustil, stejně jako akcie či počasí. Kalkulačka je jednoduchoučká, stejně tak poznámky. Hodiny umí například stopky či řadu alarmů, příjemné.

V Settings se ukrývají všechna nastavení, jak funkcí přístroje, tak některých aplikací.

Safari v podstatě příjemně překvapilo, byť zobrazení není tak rychlé jako u stolní verze (iPhone byl na stejném WiFi a stejné 4 Mbit lince). Safari umí velice inteligentně měnit rozlišení a tak například po poklepání na sloupec textu se text zvětší na rozměry displeje, aby byl co nejlépe čitelný. Snad jediné na co je potřeba si dát pozor je poklepání v oblasti s linky, to se aktivuje link. Jinak jsem se Safari v podstatě spokojen (po krátkém zkoušení), bohužel si nepamatuje hesla, takže u stránky, která nepoužívá sušenky (cookies) to je pro uživatele opruz vždy znova vypisovat jméno/heslo.

iPhone neobsahuje RSS čtečku, lze použít například tu od Google, ale nevím zda půjde přidávat nové stránky z iPhone (možná přes nějaký bookmarktet?). Reader na webu reader.mac.com je dost primitivní.

Častá otázka – bohužel aplikace nelze spouštět jinak, než ze záložek, nebo si udělat vlastní stránku někde na serveru – na lokále nelze uložit nic.

Chvíli jsem na webu Apple nebyl schopen přehrát nějaké reklamy, ale zdá se, že záleží na způsobu, jak jsou videa nalinkované ze stránky. Další pokusy dopadly lépe a na Apple se mi dařilo přehrávat reklamky, trailery (ty mají vlastní “mobilní” sekci, kam je uživatel automaticky přesměrován) a dokonce i nějakou keynote Steva Jobse. VIdeo se nepřehrává na stránce (u těch, která lze přehrát se ukáže malý modrý symbol “play”), ale v samostatném “okně”, resp. se zobrazí standardní videopřehráváč.

Downloady nefungují, možná hudba v MP3, ale nepůjde uložit.

Mimochodem, práce s více okny je docela pohodlná, ale nevím zda jde otevřít odkaz do nového okna ručně a rovněž u “starších” stránek asi Safari “zahodí” obsah a načítají se znovu.

Jo, a na WAP stránky se iPhone asi nedostane. Ale nebylo jak testovat.

Drobnosti

Celá přední strana je dotyková s výjimkou tlačítka “domů” pro návrat na hlavní obrazovku, to je normálně mačkací. Lesklé sklo se samozřejmě snadno ušmudlá, ale vzhledem k jasu obrazovky to při kolmém pohledu není vidět.

Nepříjemné překvapení je zapuštěný konektor sluchátek – buď k tomu měl Apple nějaký speciální technický či obchodní důvod, nebo design opět jedou dostal přednost před funkcí. Stručně a jasně, do iPhone nebude možné zasunout jiná sluchátka než s velmi tenkým okolím konektoru, protože i část plastu konektoru se zasune do iPhonu, zdířka je “utopená” několik milimetrů pod okrajem přístroje. Možná to je kvůli “vyviklání” konektoru.

Zapomeňte tedy na použití většiny současných sluchátek (mimochodem ty od Apple obsahují nenápadný maličký mikrofon s tlačítkem), ovšem už minimálně jedna firma představila vlastní sluchátka s mikrofonem s iPhonem kompatibilní.

Docela mě zaujalo, jak se “drobeček” zahřívá, procesory pracují usilovně :).

Dojem

Celkový dojem? Kdyby fungoval jako telefon i v ČR, koupím si ho. Má chyby a omezení, ale to co umí, dělá natolik dobře a elegantně, že bych se neubránil. Pokročilé funkce Symbianu se stejně využívají poměrně komplikovaně (například vzdálení přístup přes Microsoft RDP), že bych je oželel. S iPhonem bych si prostě užíval – na to je iPhone navržen skvěle.

Odpovědi na otázky z diskuse později, nyní jdu na Gorana Bregoviče na ostravských Colours.

Trvalý odkaz na tento příspěvěk

 1. Jen chci zmínit, že válečky na nastavování času mám i ve svém SE M600i a je to opravdu faj věc:-)

  nebko    12.7.2007 19:36    #

 2. Ne, nejste obětí marketingu Apple :) já skutečně nechápu, co by mělo být špatně na tom, koupit si něco (iPod, iPhone) hlavně kvůli tomu, že to skvěle, intuitivně a příjemně funguje a že se mi to líbí. Btw, závidím :)

  — KamilT    12.7.2007 21:53    #

 3. No trochu jste pod vlivem “sadařiny”, ale…

  Konečně nějaká “oboustraná” recenze. Žádné bezmezné vychvalování, ale i zápory. Pěkné.

  Mám takový dotaz. Hrál jste si s kontakty? Jak se s nima pracuje? Dá se nějak rozumě vyhledávat? Co všechno se dá uložit?

  PS: Z dostupných videjí a obrazů jsem schopný nastavit stejné funkce na svém PDA. Jenom animace a zoom nevytvořím. Jinak kromě celkového designu celého iPhonu nic přelomového. Teda je docela hodně rychlý. Tohle moje PDA neumí.

  — Hinata Hyuuga    12.7.2007 23:29    #

 4. Prvni 2 odstavce, me dost navnadily, prectete si je jeste jednou! Clanek jsem si precetl cely, i kdyz jsem za prvni polovinou prekonaval “krizi”...

  Na konci jsem se zeptal sam sebe, proc bych si vlastne tu “hracku” mel poridit…?

  Vytiskl jsem si tuto stranku a cervene zvyraznil “negativa”, zelene “pozitiva”. Zajimava recenze… ;) Jak neco “pohanit” tak nadsenym zpusobem? :-\ Avsak HRAVOST v te nejsirsi podobe je pro me osobne velmi sympaticka vlastnost.

  V zaverecnem hodnoceni me ani tak nezajima, zda bysi Martin v CR virtualne dostupny iPhone koupil (o tom nepochybuji), ale zda by jej vymenil za svou Nokii… ;)

  — o2    12.7.2007 23:31    #

 5. o2: ano, vymenil. jediny nastroj, ktery bezne pouzivam ke sprave je SSH a to bych si holt musel nejak poridit pres HHTPS.

  — MaLer z Colours    12.7.2007 23:58    #

 6. Pokud chcete ssh z iPhonu, existuje na to tohle: http://www-personal.umich.edu/~mressl/webshell/

  — Mr. Cidermaster    13.7.2007 00:30    #

 7. ani sem ho neviděl ale milujuho za tu jeho báječnou GUI ergonomii – ostatně předpotopní GUI je naprosto katastrofální stránka všech 99,99% současných aplikací. Což už ostatně říkal Kai Krause někdy v roce 1998. :-)

  Zde je taky výborná recenze
  http://gizmodo.com/gadgets/apple/no-bs-iphone-review-276116.php

  a další ptákoviny
  Control Your PC From an iPhone
  http://gizmodo.com/gadgets/downloadable-magic/control-your-pc-from-an-iphone-277608.php

  iSharp :)
  http://gizmodo.com/gadgets/touchmania/sharp-mysterious-touch-smartphone-looks-like-an-iphone-267228.php

  — ugomugo    13.7.2007 03:25    #

 8. Hmm. Tak ho asi budu chtít taky, pokud někdy bude oficiálně v ČR. A holky to chtěj taky.:)

  Roman Šula    13.7.2007 07:57    #

 9. A taky by to chtělo vytvořit jednu stránku se sumářem komentářů i iPhone po jeho uvedení. :o)) Aby si člověk mohl udělat zpětnou analýzu našich vešteckých schopností.

  — Metal    13.7.2007 10:04    #

 10. ty jo! fakt paráda! závidím. jinak je fakt dobrý ten příspěvek [3] – je to, myslím, taková česká klasika. “jasně. super, ale kromě pár blbostí to moje TOTO a TAMTO umí taky, takže co?” je to typické. když jsem mezi kamarády kdysi mluvil o iPodu, tak všichni měli plnou hubu řečí o tom, že je to dost špatný přahrávač, že nic neumí a že akorát dobře vypadá. pak jsem si ho koupil a přinesl jim ho ukázat. a jaké překvapení od těchto kritiků, když si koupili MP3 přahrávač – byl to ten špatný iPod, co nic neumí! jakmile to měli v ruce, najednou to pro ně byl jednoznačně nejlepší přehrávač a museli ho mít taky… to mluví za vše. myslím, že iPhone a PDA se absolutně nedají srovnávat!!!

  — adam P.    13.7.2007 11:41    #

 11. 10. chacha jak typické pro lidského tvora – rád bych si vo tomhle úkazu totální ztráty paměti a osobní vyhraněnosti přečetl nějakej dobrej psychologickej rozbor :) Už mě porád unavuje si to pamatovat za ostatní kdo co kdy a jak vychvalovat nebo kritizoval ;-D

  — ugomugo    13.7.2007 11:55    #

 12. Tohle neni ani tak otazka na Malera jako spis na cidermastera potazmo na toho cloveka z Kinetiku co iPhone do CR privezl : je opravdu mozne zaplatit AT&T 175 dolaru za predcasne ukonceni smlouvy a iPhone tak vesele pouzivat s jinym operatorem, tj. treba i s ceskou SIM-kartou ? Jestli ano, neslo by to tak s tim Kinetik iPhone vyzkouset ? Je to prece lepsi, nez mit roaming a defakto nefunkcni volani.. kdyz se pripocte k cene iPhone jeste tenhle baksis, tak uz je to docela drahe, ale myslim ze i tak by si to tu zakazniky naslo…

  — Pavel    13.7.2007 12:46    #

 13. Mel bys jezdit do Ostravy casteji…

  — kmotr    13.7.2007 13:20    #

 14. Četl jsem tu celkem všechny články a dokonce i ty bitvy pod nimi, tak mám jednu špatnou zprávu – “http://www.mobilmania.cz/default.aspx?section=21&server=1&article=1115814” Sice skalní “jabkáři” se hned zježí a budou prskat, nicméně to je tak vše co s tím udělají. A co se týká mne, je to krásný stroj – ten originál, ale ty mouchy, ty mouchy…

  — aladar    13.7.2007 16:03    #

 15. iPhone jde koupit i s aktivaci s predplacenou kartou nebo obejit aktivaci telefonu jenze s jinou kartou nez AT&T bohuzel nepujde na to zatim zadny recept neni :-( takze spis si pockame az nam dorazi oficielne. Mne se libi den ode dne vice skoda ze ted nemam cas se na nej zajit podivat.

  — bas__    13.7.2007 16:08    #

 16. Pavel: Nelze. Bez originalni AT&T SIM karty (at uz s beznym tarifem nebo predplacenym) nelze telefonni funkce iPhonu pouzit.

  — Mr. Cidermaster    13.7.2007 16:55    #

 17. [12] 175dolaru je na vyvazani z dvoulete smlouvy s AT&T, nikoli za odblokovani na jineho operatora

  — czeXit    13.7.2007 18:22    #

 18. czeXit: ....tak kdyz zaplatim 175$ za “vyvazani z dvoulete smlouvy” a telefon ne odlokuji i nemuzu pouzivat u nikoho jineho, tak na co takove vyvazani je? :-|

  — Vlad    13.7.2007 18:35    #

 19. pisu pozdrav a iPhone na smichove.proste me genialni,)

  — mac user    14.7.2007 11:15    #

 20. Niektoré blogy výria uhorkovím šalátom a tu takáto krásna dlhá (kvitujem) recenzia. Verím v to, že keď sa iPhone začne predávať i inde, než v USA vzniknú alternatívne slovníky (neni to len náhodou jedna knižnica?) takze to určite nebude problém prekopírovať a bla bla bla…

  Len nech je už tu :)

  XcoRpi    14.7.2007 22:01    #

 21. To je porad to same – rozdíl mezi “kecy” a osobní zkušeností. Když si čtete techn. parametry a features, tak to vypada jinak – zkusil jsem si u Andela iPhone a vse funguje bez nejmensich problemu a intuitivne. Zkusil jsem si nekdy pred 14 dny na Flore nejaky novy (fakt nevim jaky) SE s dotykovym displejem a bylo to k POS***I. Na pohled fajn, ale ovladni sileny, polovicku veci jsem nebyl schopen provest a to jsem na SE zvykly – ja proste chci neco, co FUNGUJE – je mi uplne jedno, kdyz mi nekdo tluce do hlavy hrebiky o 1 megapixlu navic a dalsi priblblosti – nejsem zmanipulovan, jen nejsem tupec

  — KamilT    15.7.2007 10:46    #

 22. Kdyz na to tak myslim, predtim jsem byl jeste malinko nalomen, rikal jsem si: to neni az tak sileny, ten SE, tak co nechapu, to bych urcite nekde nasel, a naucil se to, holt to to delam blbě, no – moje chyba … ale ta zkusenost s iPhone je poucna ….

  — KamilT    15.7.2007 10:53    #

 23. Tak si si ho byl včera taky vyzkoušet v prodejně na Andělu a chtě nechtě je to nadšení! Kdyby se prodával, hned ho kupuju. On to sice z pohledu čistě technických parametrů není žádný zázrak, ale přesně splňuje to co potřebuju při každodenní práci. Tj. telefonovat, synchronizovat kontakty, kalendář, přijímat maily a občas nouzově brouzdat po netu. Nijak mi nechybí instalace dalšího software, úpravy textů a nevím jaké další náročné využití. Jsem úplně obyčejný uživatel. Asi mi kdekdo namítne, že to se přece dá dělat i s kdejakým jiným mobilem či komunikátorem. To jo, jenže se žádným tak pohodlně, jednoduše a rychle. A v tom je podle mého celý úspěch a fascinace i-phonem. Z mého pohledu je to neskutečně uživatelsky přívětivé zařízení.

  — Pavel    15.7.2007 17:00    #

 24. mno, nat na psani ceskych SMS to neni, to uz se pise v recenzi… :-))

  — o2    15.7.2007 20:30    #

 25. mac user: mno, na na psani ceskych SMS to neni, to uz se pise v recenzi… :-))

  — o2    16.7.2007 01:22    #

 26. tak ho drzim a pise se na nem vazne skvele. Je temer dokonaly. Na klavesnici jsem si zvykl po chvilce. Zatim pri psani zadna chyba. Tolik zatim vse z iPhone ze smichova.:)))

  — Radek    16.7.2007 14:39    #

 27. ... kdo nevyzkouší, neuvěří ...
  rozdíl mezi iPhonem a telefonem je jako mezi propiskou a kalamářovým perem. už nikdy nebude chtít skřípat po papíře se špinavejma rukama od ingoustu. Věřte tomu nebo ne, ostatní začnou vyrábět podobné propisky velmi rychle

  — dag    23.7.2007 10:31    #

 28. Dobra recenze:-) klady i zapory.Tak by je zajimalo.Iphone uz v cr je..koupil si ho pisatel?Ja ho mam 3 dny a jsem nesvuj pouze z absence mms(obcas vyuzivam). A z editoru sms ..Mes poslu cca 4000 sms .. Jinak je naprosto uzasny, nekouse se a je asi s prehledem nejrychlejsi z OS.

  — mohy    15.10.2008 10:14    #

 29. mohy: jasne, iPhone mam od srpna 2007. mms nepouzivam, sms editor je skvely (jen pri 4000 mesicne to bude nutne casto promazavat, pri tisicovce SMS to je uz pomale)

  Martin Ler    15.10.2008 10:43    #

Související články