Apple má konečně oficiální český web

17. 10. 2009, 16:52 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaHurá. Apple se konečně rozhoupal a asi dneska v noci spustil český (a také slovenský, maďarský, bulharský a možná i další) web. V tento okamžik ještě není dostupný přes adresu Apple.cz, ale doména už je v rukách Apple, takže až nastaví svá DNS, každý se po zadání Apple.cz ocitne na http://www.apple.com/cz/. Apple totiž všechny své weby “drží” na doméně Apple.com/národní kód. Ostatně stejné to je s store.apple.com (ale tam český nenajdeme).

Lokalizace webu přímo od Apple je samozřejmě dobrá zpráva – především se všechny novinky objeví na webu v tu samou dobu, kdy na ostatních Apple webech.

Bohužel nejsme pro Apple tak důležití, jako země, ve kterých je přímo zastoupen (třeba můj oblíbený příklad Polsko) a tak jsou informace na webu výrazně redukované. Stačí se podívat na informace o iPodu touch – menu vlevo, které podrobně popisuje některé funkce na českém webu není, a tyto informace také ne. Chybí také podrobné technické informace v podobě, kterou známe z jiných webu Apple, o řadě produktů najdeme na českém webu jen odstaveček, profesionální software vůbec. Stránka podpory je ve velice jednoduchém provedení, protože znalostní databáze Apple prostě nemá informace v češtině.

Na druhou stranu, v průběhu dlouhatánského přípravného procesu jsem slyšel různé zvěsti, že například bude česky jen titulní stránka webu. Doufám, že Apple postupně rozsah zvětší, ale bojím se, že se toho dočkáme až v době, kdy u nás převezme Apple otěže.

Mimochodem, nejroztomilejší chyba, kterou jsem našel, bylo “Co Cech, to muzikant” – možná redakční systém Apple nepočítal s diakritikou nad velkými písmeny? :)

· Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

 1. Tak nejpikantnější je hned úvodní headline – jednoznaková předložka na konci řádku následovaná chybějícím písmenkem v dalším slově. FUUUUJ! Nezačíná to dobře.

  — DesignPatrol    18.10.2009 23:54    #

 2. JuĹş jsem se těšil, že ověřím, zda jejich RS umí akcentované verzálky a prd:
  http://www.apple.com/pl/support/rss/
  ale podle všeho ano – zmenšením písma:
  http://www.apple.com/pt/hotnews/

  — catt    19.10.2009 09:12    #

Související články