Listopad: měsíc Apple obchodů

15. 11. 2010, 14:51 · Nakousnutá jabka

ikonkaNevím, čeho už byl listopad měsícem za socíku (březen – měsíc knihy a tak podobně), ale listopad 2010 je z mého pohledu měsícem Apple obchodů. Postupně se otevírají tři: už minulý čtvrtek byl otevřen Qstore, dneska iWorld a na konci měsíce iSetos.

Qstore

Qstore byl otevřen 11. listopadu v 11:11 spolu s celým novým nákupním centrem Galerie Harfa propojeným s O2 Arenou (dokud měla Sazka peníze, tak Sazka Arena). Obchod neměl žádné speciální slavnostní otevření, protože se slavnostně otevíral celý barák. Qstore má zatím autorizaci AAR (Apple Authorized Reseller), nemá tedy “APRko”, které například opravňuje prodávat iPhony a má několik dalších výhod (počítače pro prezentaci na prodejně několik dnů po uvedení, nezanedbatelné marketingová podpora ze strany Apple, který své kampaně “směřuje” právě na APRka). Důvod je časový – moji bývalí kolegové z Quentinu stihli obchod připravit v rekordním čase právě kvůli termínu otevření celého nákupního centra, na což nestihl dostatečně rychle reagovat Apple a nestihla se certifikace APR. Tu Quentin očekává někdy v prvním čtvrtletí.

Fotky z Qstore: 1 2

S tím souvisí i design prodejny, který je dočasný a po získání certifikace se změní dle přísných pravidel Applu. Mě osobně po prvním šoku vnitřek Qstore nadchl, protože mám rád podobná neobvyklá a originální řešení a také industriální design. Veškeré vnitřní vybavení (skříně, stoly, poličky) jsou plechové šatní skřínky, které jsem například já zažíval na praxi na letišti – prostě “kolbenka” :). Jsou poskládané do potřebných tvarů, takže vytvářejí stoly a police, některé jsou zbavené dvířek a vybavené plexisklem pro vystavení produktů, plexisklem zakryté spodky jsou opět použití jako vitrína. Desky stolů jsou z tlustého drátěného bezpečnostního skla, které je samozřejmě zabroušené, jsou do něj vyříznuté otvory pro vyvedení kabelů – prostě někdo si vyhrál a přemýšlel u toho. Osobně dávám plný počet bodů za originalitu a odvahu, k tomu je to funkční a z mého pohledu i pěkné.

Jak bude tato lokalita fungovat obchodně je ve hvězdách – jelikož se Harfa nově otevírala, nešlo se odpíchnout od žádné zkušenosti s dosavadní návštěvností. Část obchodních jednotek je ještě zavřená a otevírat se bude převážně na jaře, a ze složení nájemníků se zdá, že to nebude “high-profile” lokalita jako Chodov, Nový Smíchov nebo Palladium. Samozřejmě zákazník, který bude z této části Prahy a půjde cíleně navštívit Qstore ocení dopravní dostupnost a možnost pohodlného parkování, ovšem je otázka, zda se podaří nalákat běžné návštěvníky centra, což by měla být hlavní část zákazníků – smyslem podobných obchodů není obsluhovat stávající nadšené uživatele, ale generovat nové zákazníky z kolemjdoucích – zaujmout značkou, oslovit, vysvětlit výhody, prodat.

Mimochodem, pokud se půjdete do Harfy podívat, doporučuji zajít na odkrytou střechu s “parčíkem”. Staví se tam Dinopark, při otevření tam byly farmářské trhy (netuším zda tam budou trvale), ale především tam je několik hudebních plastik, které mě (infantilní hračička) nadchly – pneumatické trouby (pumpujte a tlačítky ovládejte trouby), virtuální harfa reagující na pohyb místo na struny a zvonkohra – zvonky jsou vytvořené například z vysokotlakých nádob na plyny. Opět industriál :).

iWorld

Pokud někdo před pár lety fantazíroval o Apple prodejně na Václaváku v Praze (viz Apple prodejna například na Fifth Avenue), skoro se mu to nyní plní. Pravda, zatím to není Apple (až/pokud sem Apple někdy ve velkém vstoupí se svými Apple Store, prodejcům, kteří nainvestovali do APR prodejen zbydou hlavně oči pro pláč) a není to přímo na Václaváku, ale ulice 28. října, která vychází ze “zlatého kříže” na Můstku také není špatná. Prodejna se nachází skoro na rohu s ulicemi Jungmanova, Národní a Perlová, je tedy lépe dostupná autem, než kdyby byla přímo na zlatém kříži nebo Na Příkopech. Každopádně je to odvážná lokalita, lze jen spekulovat, jak velký podíl tvořit budou turisté, kteří si budou kupovat spíš drobnosti, kolik návštěvníků dorazí jen kvůli obhlédnutí a vyzkoušení produktů a kolik si jich opravdu koupí nějaký ten počítač či příslušenství.

Mimochodem, zatímco Qstore a iSetos provozují dlouhodobí Apple prodejci, provozovatelem iWorldu je nováček, který v oblasti prodejů Apple produktů nemá historii. Ovšem jelikož personál obchodů stejně obvykle tvoří noví zaměstnanci, záleží hlavně na šťastné ruce při náboru a na kvalitě vzdělávání personálu. Často je v prodeji úspěšnější ten, kdo sice nemá detailní “nerdovské” znalosti Apple, ale prostě umí prodávat. Z toho vyplývá, že nemá smysl “testovat” personál a snažit se je nachytat na nějaké technickém detailu (byť samozřejmě musí produkty dobře znát), oni musí umět zaujmout člověka “z ulice” a během 10-15 minut mu vysvětlit, proč si koupit Apple.

iWorld své otevření dneska 15. listopadu v 15:11 propagoval dopředu především pomocí slevové akce iPod touch 8GB za polovic, což zafungovalo – první “kampeři” seděli u obchodu prý už včera večer, dneska v 7 byl dav už asi 60 lidí. Novináři měli možnost si prodejnu prohlédnout s předstihem, takže se mohu podělit o první dojmy (a jednu fotku, nějak jsem zapomněl interiér fotit). Prodejna je vybavená v novém designu pro APR prodejny, protože je první APR po delší době, ovšem nejedná se o žádnou specialitu výlučně pro tuto prodejnu – je to standardní design, který pro všechny APR prodejny nyní navrhuje a vytváří přímo Apple. V iSetosu se s ním s vysokou pravděpodobností setkáme také. Design je samozřejmě pro návštěvníka příjemný, elegantní, prostě – Apple :).

Fotky z iWorld 1 2 3

Lidem z iWorldu ovšem design upřímně nezávidím. Nezasklené vitríny se mi v naších zeměpisných šířkách nezdají ideální pro vystavovaní software a drobného příslušenství. Asi by měl Apple udělat verzi APR EE (Eastern Europe). Fajn je samostatné pracoviště služeb, tedy jakýsi lokální “Genius bar”, i když samozřejmě bude záležet na tom, jak zkušené pracovníky sem posadí – zda budou schopni řešit problémy uživatelů (zvlášť po uvedení nových verzí Mac OS X a iOS jich bude plno…), nebo zda jen přijmou zboží do servisu. Nu, uvidíme.

V obchodě jsou vystavené všechny běžné produkty Apple včetně iPhone (není iPad a Apple TV), k vidění jsou i nové MacBooky Air s českou klávesnicí, které se začaly dodávat minulý týden. Na tiskovce padly dotazy ohledně iPhone a iPadu. Kdy se začne iPad u nás prodávat se zatím oficiálně neví, nová verze iOS 4.2, která plně podporuje náš region, se má objevit do konce listopadu. V sousedním Polsku se šíři spekulace o zahájení prodejů iPadů již asi měsíc, u nás je zatím vcelku ticho po pěšině, byť některé zdroje naznačují, že bychom se také mohli iPadů dočkat ještě letos. Ale raději bych si na to nesázel a dostupnost může být tradičně problematická (aneb zkuste si zajít k operátorům a odnést si iPhone – málokdy se povede). V případě iPhone odpověděl zástupce iWorldu vyloženě mylně, doufám, že šlo pouze o neznalost – tvrdil totiž, že iWorld bude první prodejna mimo značkové prodejny operátorů, kde se bude iPhone prodávat. To je samozřejmě nesmysl, iPhony prodávají již asi dva roky také APR prodejny iStyle na základě smlouvy s O2. iWorld k tomu ještě smlouvu nemá a telefony má pouze vystavené, zatím neprodává.

iSetos

27. listopadu se otevře poslední listopadová prodejna, iSetos v obchodním centru Chodov. Setos zde dlouhodobě provozoval stánek, což je z hlediska Apple velice… nevhodná forma prezentace. Setos původně provozoval stánky tři, v Letňanech, na Černém mostě a na Chodově, zbyl jeden, který se nyní změní v plnohodnotnou APR prodejnu. Z dosavadního přízemí se přestěhuje do spíše “hadrářského” prvního patra, ovšem hned vedle nové prodejny Samsung, takže zde vznikne minimálně technologický ostrůvek. Obchodní centrum Chodov je považováno za jedno z lepších OC ve smyslu nabídky a návštěvnosti, takže ze všech tří otevíraných prodejen jim osobně dávám nejlepší šance na prosperitu (možná ale iWorld překvapí a centrum Prahy se ukáže jako dobrý tah, ostatně iStyle v Revoluční také funguje).

Samozřejmě všem prodejcům přeju úspěch – místo na trhu je, stále zbývá obsadit asi 95 % trhu s počítači :).

Trvalý odkaz na tento příspěvěk

  1. Akorat “iSetos”, to je teda znacka k pohledani. ;-]

    — Mirek    15.11.2010 16:19    #

  2. “Easter Europe” jako ve Velikonoční Evropa? ;-)

    — Mr. Cidermaster    15.11.2010 16:51    #

Související články