Brutální tip pro Safari :)

11. 04. 2004, 21:44 · Nakousnutá jabka

Jelikož mám averzi ke XUL rozhraní (vylučuje Mozillu a Firefox) a mé milované Camino se nějak moc nehýbe z místa a po uvedení Panthera získalo i několik zajímavých zobrazovacích chyb, přešel jsem na Safari. To mě ale štvalo jednou drobností – nelze používat klávesovou zkratku pro přecházení mezi okny oběma směry – a po aktivaci Debug menu už ani jedním. Naštěstí to jde vyřešit snadno a rychle přímo v System Preferences.

Safari 1.2 je už dle mého názoru přijatelně rychlé, rozumně stabilní (nepadá mi vůbec) a umí více-méně všem co potřebuji, problém s kompatibilitou mám jen výjimečně – např. na mapy.centrum.cz, či v eBance – kvůli té si držím dál Camino). Ovšem za léta používání Mac OS X (no dobře, dva roky a kousek :) jsem si zvykl na systémovou klávesovou zkratku pro přepínání oken aktivní aplikace – a zde jsem trochu narazil.

Nejdřív odbočka – možná tuto zkratku ani neznáte nebo nepoužíváte, ona je tak trochu schovaná, ale je k nezaplacení (především v prohlížeči, ale i jinde – je system wide). Apple obvykle používá zkratky, které se řídí daným rozložením kláves (a tak zkratka “jabko z” pro zpět je jinde na českém a jinde na US rozložení), ale některé klávesové zkratky se drží podle amerického rozložení, bez ohledu na to, jaká klávesnice je právě aktivní, resp. v Pantheru je to vyřešené tak, že se drží “prstoklad” dané zkratky (jabko shift “a-ta-klávesa-kde-by-v-US-layoutu-byla-trojka”), ale systém se snaží uživateli tvrdit, že to je to písmenko, které přísluší dané klávese podle aktivního rozložení kláves. V principu to je i oblíbené “jabko shift 3” pro otisk obrazovky – pokud máte primární jazyk češtinu nebo například jinou než US klávesnici (stačí “czeská” klávesnice pro Roman skript”), podívejte se do System Preferences, panel Keyboard & Mouse, záložka Keyboard shotcuts a zde se podívejte na Screen Capture – podle toho jakou klávesnici máte jako primární (já Czech by Loki, US je vypnutá), uvidíte, že třeba vaše klávesové zkratka pro otisk obrazovky je jabko – shift – ‰.

No prostě, většina zkratek je závislých na rozložení klávesnice, ale některé jsou “natvrdo”. Preventivně jsem podal i omáčku kolem, protože většina uživatelů si toho asi nebude vědoma, a hlavně až do Panthera ani nebyla “kontrola”, jak to systém vlastně myslí.

Mezi tyto “natvrdo” dané zkratky patří i zkratka pro přepínaní mezi okny aktivní aplikace – původně “jabko ~” (tilda), nyní to je tedy “jabko \”, neboli klávesa mezi levým shiftem a “y” – tam je na US rozložení tilda. Jako většina podobných zkratek to funguje i v protisměru se shiftem – “jabko shift \” projíždí okna v opačném pořadí (viz “jabko tab” pro přepínání aplikací nebo “tab” pro skákání po prvcích formulářů)

Ovšem to, že tato zkratka se fakticky drží prstokladu a “de jure” se mění dle aktivního rozložení vede ke konfliktům – například v samotném Safari se varianta “jabko shift \” bije se zkratkou “jabko |” pro schování Address baru. A pokud si zapnete také Debug menu v Safari, přestane vám fungovat i “jabko \” neboť to je také jedna funkce debug menu.

Samozřejmě, Ondra Čada pravděpodobně prohlásí, že se to dá změnit přes default cosi xyz v terminálu, ale to není řešení pro nás, běžné a líné uživatele :)

A tak můžeme ocenit Panther – v již zmíněné záložce Keyboard Shortcuts v System Preferences si prostě nastavíme aplikaci, jak se daná popožka menu nazývá a jakou má mít zkratku – a to přemaže i existující zkratky. Takže si klepenem na plusko pro přidání zkratky, vybereme Safari, přepíšeme přesně název položky “Show Page Load Test Window” a zadáme nějakou naprosto nesmyslnou zkratku (stačí že se nepoužívá v Safari, jiné aplikace to neovlivní). A hle, po restartu Safari opět funguje přepínání mezi okny (dopředu) i se zapnutým debug menu. Teď přidáme pro Safari druhou zkratku, kterou vyeliminujeme druhý konflikt – “Address bar” a nesmyslná zkratka. Ovšem toto po restartu nefunguje. Proč? Protože Apple kvůli strukturování menu předřadil mezery – konkrétně tři :). Takže stačí přidat tři mezery a po dalším restartu Safari vše už funguje jak má a já sem konečně plně spokojen :).

A k tomu mohu napsat naprosto nesmyslně dlouhý blog post, ale to už je mé prokletí, že neumím vysvětlovat srozumitelně a ve zkratce :)

Trvalý odkaz na tento příspěvěk

 1. Malere, opravdu diky, vynikajici tip. Funguje to.

  Jeste tak, kdybys mi dokazal poradit, proc mi zkratka apple+ prestala fungovat (tedy jeste pred zmenami v Safari, ty za to nemuzou…). Kdyz dam v SysPref Keyb shortcuts Reset to defaults, tak tam lomitko dostanu, ale funguje jen pri US klavesnici. Pri jakekoliv ceske nejde. V zadne aplikaci. Predevsim to tam nejde ani zapsat, odpovedi je systemove pipnuti…
  Takze jsem si v nouzi nastavil alt+, to funguje, ale dost me to po letech pouzivani mate.
  Pod cistym (testovacim) uzivatelem to jde bez problemu, nic zvlastniho jsem nezmenil, nic zvlastniho neinstaloval – jedine upgrade systemu 10.3.6 – ze by?

  Kakaxa    14.11.2004 20:43    #

 2. Bohuzel asi zmizlo, ktery klavesovy zkratky si myslel :)

  Zajimave je, ze me to fungovat PRESTALO! Tedy funguje mi to pro debug menu, ale pro Address bar to nejsem schopen rozchodit. pravda, podivam se jeste jestli to bude fungovat pod jinym uzivatelem.

  — Martin Lér    15.11.2004 05:28    #

 3. samozrejme to byla zkratka apple+obracene lomitko (zmizelo)
  v necem je ten unix fakt podivnej…

  Kakaxa    16.11.2004 00:59    #

 4. Vsechny pocitace Apple lze reklamovat i v Brne (Rakousku) !
  Nechci, aby to vyznivalo jako reklama, kazdopadne je to velmi dulezita informace. Nejen Cesky servis s CDS, ale i my dokazeme uz vyridit reklamaci pocitacu Apple koupenych v CR. A to nejen prenosnych s celosvetovou zarukou, ale proste vsech vcetne monitoru a iPodu. Drive to nebylo mozne. Zatlacili jsme na Apple spolecne s rakouskym strediskem a Apple vec schvalil !
  Zajimave je, ze rakusaci maji velkou vetsinu nahradnich dilu skladem, takze je oprava zpravidla hotova behem nekolika dnu. Kdyz dil chybi, dostanou ho behem nekolika dalsich dnu. Otazkou je jen cena dopravy. Svozy do Rakouska delame zatim tydne, za priplatek lze i casteji. Petr Cihlar, MacShop.cz

  Petr Cihlar    3.8.2005 11:33    #

Související články