Muzika bez drátů a další zajímavosti

8. 06. 2004, 3:14 · Nakousnutá jabka

Neštěstí a novinky od Apple nikdy nechodí samy (což se potvrdí, pokud Apple opravdu zítra uvede nové modely Power Maců G5, jak jest na světových rumor sitech vyhrožováno) – teď se ale podíváme, co Jobs uvedl a řekl na konferenci D: All Things Digital. Zásadní novinkou je systém pro bezdrátovou distribuci hudby po domácnosti AirPort Express, ale i další informace nejsou nezajímavé.

Konference All Thing Digital byla docela zajímavá již loni – to jsem se jí věnoval ještě na MujMACu, tedy se Jobs vyjadřoval hlavně k PDA, TabletPC či tržnímu podílu.

Letos Jobs ve svém vystoupení představil především nový produkt, kombinující relativně levnou základnovou stanici pro AirPort Extreme, tedy 802.11g a bezdrátový přenos zvuku do reproduktorů či domácí sestavy. Tato věcička se nazývá AirPort Express a funkce, která se postará o přenos zvuku, AirTunes. Kromě 802.11g samozřejmě podporuje i pomalejší, staré WiFi, k tomu je samozřejmě možné používat AirPort Express jak s Macem, tak s Windows. Cena je relativně příznivá, 129 USD, resp. 149 Euro včetně daní.

AirPort Express je defacto běžná základnová stanice pro WiFi, která má proti běžným “ufo” stanicím od Apple několik rozdílů – neobsahuje ani modem, ani neumožňuje připojení mezi internet a lokální síť (má jen jeden Ethernet port), umí také obsloužit jen 10 a ne 50 současně připojených uživatelů, ovšem je výrazně menší, levnější a také má zabudovaný zvukový výstup, jak analogový, tak optický. Rozměry AirPort Express jen len lehce převyšují rozměry běžného zdroje pro přenosné počítače Applu, díky velikosti a konstrukci je možné krabičku buď zapojit přímo do zdi jako běžný zdroj, nebo připojit přes napájecí kabel. Mimochodem, pokud jste mobilní uživatel a občas řešíte problém, jak dostat bezdrátovou síť “někam jinam” sebou, máte před sebou ideální řešení – na rozdíl od objemné a těžké “ufo” základnovky má AirPort Express necelých 200 gramů.

Hlavní vtip nové základnové stanice však spočívá ve funkci AirTunes – poté, co je základnovka zapnuta a je součástí lokální bezdrátové sítě (možno zabezpečit aktuálními bezpečnostními algoritmy pro Wi-Fi WEP a WAP) , je dostupná v iTunes 4.6 (nová verze, má být dostupná co nevidět) a lze výstup zvuku přesměrovat na audiozařízení, připojené k AirPort Express. Zvukový výstup je přes mini-jack na straně základnovky, a buď na analogové cinche, nebo přes digitální optický konektor Toslink. Bohužel není známo, jak přesně funguje přenos zvuku z iTunes do základnové stanice, pravděpodobně se používá kodek Apple Losseless, neboť přenos by měl být bezeztrátový – kapacita WiFi by však měla bez problémů stačit i na nekomprimovaný přenos zvuku. Mimochodem, jestli se právě rozhlížíte po svém panelákovém 1+nic, k čemu by vám podobné zařízení bylo, když z postele pohodlně dosáhnete na libovolnou část vybavení svého byt, včetně umyvadla, tak samozřejmě máte jiný problém, než “běžná” americká rodina v baráčku, kde už se nějaké tahání kabelů mezi místnostmi či patry může trochu zkomplikovat.

S takovouto krabičkou tak máte částečně po problému, jak dostat hudbu z centrálního počítače jinam – prostě vzduchem. To, jak integrujete AirPort Express do své sítě záleží, v jakém je stavu – krabička může fungovat buď pouze jako “hudební klient”, ale i jako plnohodnotná základnová stanice (pokud například používáte ADSL nebo kabelový modem) nebo i jako “opakovač” pro rozšíření dosahu stávající bezdrátové sítě bez nutnosti tahat kabely.

Ještě než začnete bezmezně jásat, že to je to pravé, co chcete, rád bych upozornil na jeden zádrhel – podpora přenosu zvuku je podle všeho dostupná pouze a jen v iTunes, kde se provádí volba, kam se bude zvuk přenášet. Bohužel nejsou dostupné podrobnější informace, ale zdá se, že nebude možné přenášet takto zvuk z jiných programů, ať už přehrávače, hudební programy či hry, což je škoda (možná se ve finále ukáže, že v praxi to je jinak :). Ale i pokud pomineme tuto drobnosti, jedná se o zajímavý kousek hardware – který dovoluje provozovat bez drátů k počítači v podstatě libovolné hudební zařízení, narozdíl od “uzavřených” řešení, která nabízí například Philips – věž s WiFi kartou a podobně.

Mimochodem, pokud Apple nabídne iPod s videovýstupem, tedy umožní přehrávat z iPoda video na televizi, dočkáme se asi brzo i TVExpressu, nebo možná bude stačit jen koupit nový kabel ke stávající krabičce :)

Když byla řeč o AirPort Express a tedy distribuci hudby po bytě, moderátor uvedl jako největší problém nutnost uživatelů vstát k počítači a a řídit to, co se bude přehrávat – podle úsměvů Steva Jobse však někteří usuzují, že i na vyřešení tohoto “problému” (chození je podle Jobse zdravé :) se pracuje, dále se Jobs zmínil také o připravovaném řešení pro integraci do auta, bude se tedy asi jednat opět o “otevřené” řešení, které nejspíš bude postavené kolem iPodu. Kromě toho Jobs potvrdil, že evropská verze iTunes bude opravdu spuštěna 15 června v Londýně, dále prohlásil, že se stále snaží snížit cenu iPodů na nižší úroveň (o tom už kdysi byla řeč – otázka, zda tím bylo myšleno uvedení nového, byť levnějšího iPodu mini…), a rovněž byla řeč o podpoře formátu WMA. Apple odmítá WMA, tedy formát Microsoftu, podporovat, Jobs prohlásil, že opět se na to téma bude bavit v okamžiku, kdy WMA dosáhne (asi v oblasti prodeje hudby) 50% podíl na trhu – nelze to však brát jako jednoznačný přislib implementace. A Jobs se také opět vrátil k tématu PDA. Pokud dopisovatel AppleInsideru pochopil vše správně (jelikož se jednalo o uzavřenou, placenou konferenci, není k dispozici příliš mnoho informací), Jobs prohlásil, že Apple je pyšný nejen na všechny své produkty, které uvedl, ale rovněž na ty, které se na trh nedostaly – například PDA od Applu, které prý bylo vyvinuto, ale projekt byl zrušen před uvedením na trh. A asi nebyl myšlen Newton.

Trvalý odkaz na tento příspěvěk

Související články