Za humny je Apple Poland

19. 01. 2007, 1:22 · Nakousnutá jabka

ikonkaAč možná někdo nechápe proč, snažím se poměrně bedlivě sledovat situaci kolem Apple u našich severních sousedů (a to nejen proto, že jsem se v letech 91-2 ve Varšavě s Macy seznámil :). Naše výchozí podmínky byly relativně podobné, postkomunistická země, ve které Apple neotevřel svou pobočku, ale pověřil místní firmu distribucí a marketingovým zastupováním značky. Zatímco u nás v roce 1996 vystřídala původního distributora TIS firma CDS, která funguje dodnes, v Polsku to po celou dobu byla společnost SAD.

Pravděpodobně jak kvůli tomu, že distribuční firma má obvykle trochu jiné cíle než Apple samotný, tak kvůli pozici našich zemí “na druhé koleji” (ze strany Apple) trápily uživatele v ČR i v PL podobné problémy – ceny, dostupnost zboží, podpora, servis, lokalizace. Ovšem uživatelé v Polsku přeci jen mají malé plusy – SAD například zřídil linku technické podpory (pokud si zákazník u nás zboží nekoupí od dealera, kde se asi dovolá pomoci?), lokalizace do polštiny je distribuovaná zdarma (doživotně!) a další drobnosti. Mimochodem, jelikož CDS docela dobře ukrývá i to málo, co vytvořila – víte, že existují alespoň základní návody k řadě produktů? Na jejich shop se nedá moc linkovat, takže hlavní strana a v pravém sloupci “Zajímavé -> Manuály ke stažení”.

Již delší dobu se spekulovalo o tom, že Polska se ujme přímo Apple – první informace o tom, kdo by měl vést místní pobočku se objevily už loni v létě, od té doby však ticho po pěšině. Dalším střípkem do mozaiky je zahrnutí polštiny do Leoparda, která se poprvé objevila v prosincové betaverzi. Nyní však přišla Gazeta Prawna s informací (byť bez uvedení oficiálního zdroje), že už v únoru otevře Apple svou kancelář v Polsku. Šéfem polské kanceláře se má stát Wojciech WoĹşniak. Mimochodem, Poláci také poměrně intensivně lobovali na webu na stránce WeWantApplePoland.com, byť se samozřejmě strhla řada debat, co se má změnit. Jak jsem měl možnost číst některé diskuse, část uživatelů chtěla zlepšení situace kolem Apple, část se chtěla zbavit SAD – což nejsou nutně stejné věci.

V článku na GP je dále citovaný ředitel SAD Marcin Babiak – v Polsku se loni prodalo 16 000 počítačů, u nás to byla podle dostupných odhadů zhruba třetina (CDS nezveřejňuje žádná čísla o svém hospodaření). Množství prodané v Polsku je podle Babiaka pro Apple již natolik zajímavé, že se mu vyplatí lokalizovat systém a otevřít vlastní zastoupení. Z toho vyplývá, že my se dočkáme někdy kolem roku 2015…

Osobně předpokládám, že obchodně to bude podobné, jako na Novém Zélandě, kdy Apple sice vstoupí do Polska, ale samotnou distribuci bude nadále zajišťovat dosavadní distributor, měly by se však ceny dostat na úroveň obvyklou v západnějších zemích EU a jistě se zlepší podpora. Jestli otevřou i iTunes Store, tak se snad opět stěhuju do Warszawy.

Pokud bude opravdu v únoru směřovat stránka Apple.pl na web provozovaný přímo Applem, může nastat pánům z CDS docela horká chvilka – budeme ze tří stran obklopeni zeměmi se zcela odlišnou “Apple kulturou”, a tak pokud jsou nyní populární přeshraniční nákupy do Rakouska a Německa, může začít zatápět i nás severní soused.

Mimochodem, v článku v GP Babiak uvádí, že iPhonu se uživatelé v Polsku nedočkají letos, ale dost možná ani příští rok! Doufám, že u nás se to sveze s některým z nadnárodních operátorů.

Trvalý odkaz na tento příspěvěk

 1. No co, je to 4x větší trh. Co se týče lokalizace, kolem roku 2000 jsem tam jednal ohledně nějaké výroby časopisu a přišla na to řeč. Napřed to vypadalo, že jsem řekl sprosté slovo a pak se tomu čtvrt hodiny upřímně smáli. Vysvětlili mi, že každý, kdo na Macu dělá něco jen trochu smysluplného, by si to nikdy nenainstaloval. Tož tak. Pravda, byl to tehdy OS9.

  — Jirka    19.1.2007 04:46    #

 2. Jirka: ano, ale samozrejme jina situace je u profesionalu z DTP a podobne, jina ve skolach, domacnostech, kancelarich. FUNKCNI lokalizace, resp. funkcni system s lokalizaci je dobra vec.

  Martin Ler    19.1.2007 10:34    #

 3. To je dobrý, WoĹşniak v Polsce je snad nějaký potomek příbuzných emigrantů do USA, kteří spáchali Steva Wozniaka... nebo, ne?

  — ushneek    19.1.2007 10:54    #

 4. Mozno by aj u nas mala vzniknut iniciativa We want Apple Czechoslovakia!
  Cesko a Slovensko je spolu dost velky trh (relativne) a stacila by jedna lokalizacia sytemu (ale poriadna).

  Grecko: www.wewantapplegreece.com

  — hoboo    19.1.2007 11:25    #

 5. To je holt syndrom malých národů, známe to už z literatury 19. století. K té lokalizaci: copak se bude smát někdo Němcovi, že má Apple německy, ne anglicky? Až bude za 20 let čeština také součástí instalaček, bude to stejné: ani profík nebude mít důvod nad ní ohrnovat nos.

  — Jan Rybář    19.1.2007 11:29    #

 6. Polsko je sice větší trh, ale penetrace Maců je velmi nízká. U nás na je dejme tomu 1 Mac na 600 obyvatel, ale v Polsku je to 1 Mac na 2000 obyvatel (nechytejte mě prosím za slovo, jsou to odhady). Navíc z vlastní zkušenosti vím, že Macy byly v Polsku hodně exotická věc (vice než u nás) a lokalizace Mac OS 9 se dělala jen jednou za rok – o prázdninách zlokalizovali aktuální verzi systému kvůli školství.

  Mimochodem v odhadu, kolik Maců se u nás prodává po přechodu Applu na Intel nejsem vůbec skeptický. Mám ve svém okolí několik lidí, kteří přešli z Linuxu (někteří i z Debianu – a to je velmi ortodoxní skupina linuxáků) na Mac OS X a jsou spokojení. Škoda, že CDS nezveřejňuje žádné statistiky prodeje – asi to dělají kvůli tomu, aby se u nás nestalo to samé co v Polsku.

  — franta    19.1.2007 13:10    #

 7. Franta: myslim si ze Apple ma velice dobry prehled o tom, kolik se u nas proda pocitacu :). Cislo uvedene v clanku je sice jenom priblizne, ale nemyslim si ze odchylka je vyznamna.

  A ad penetrace – na zacatku 90. let, kdyz jsem v Polsku zil, byly Macy napriklad na stredni skole, kam jsem chodil a pouzivaly se. I diky tomu jsem se s nima bliz seznamil.

  Martin Ler    19.1.2007 13:47    #

 8. Franta: “Neobeznámenost” Poláků s Macy je nesmysl, možná na vesnici, ale tam nemají ani PC, příp. ani proud (Beskydy). Ve Varšavě i v krakově má řada gymnázií už roky právě Apple HW. A zkuste počítat školy v Praze a Brně: bude vám stačit jedna ruka, a to ještě po zásahu cirkulárkou.

  Jan Rybář    19.1.2007 14:58    #

 9. Já mám ty zkušenosti z oboru DTP, v oblasti česko-polského krkonošského pohraničí. A tam věru nebylo povědomí o Apple valné ani můj kolega, který byl pravděpodobně v 50. tisícovém městě jediný, kdo Maca používal v DTP – to jsou moje zkušenosti.

  — franta    19.1.2007 19:43    #

 10. no jenze pokud si u nas spousta lidi koupi applika tak ze si ho dovezou od nekud levneji (treba i polska) tak se apple asi o prodeji applu u nas nikdy kloudnou cifru nedovi.
  m

  — micker    20.1.2007 23:05    #

 11. pro jirka /1
  delaly sme DTP i na ceske 9 a delame to dal i na ceske 10, nemam proti lokalizaci nic spatneho. mouchy jsou, ale diky diskuzim na netu o nich vim takze se jim vyhnu.
  m

  — micker    20.1.2007 23:09    #

 12. Pane Lére: jsem si docela jist, že Apple o prodejích u nás přehled nemá. V souhrnech, které jsem zahlédl, figurovalo pouze CDS. O HW, který se sem navozil z Rakouska, Švýcarska nebo ze Států ani slovo. Ostaně, za 15 let, co na Macovi děláml, jsem ještě neměl stroj, koupený u nás. A to jsem jich měl pěknou řádku.

  — Štěpán Kříž    22.1.2007 04:14    #

 13. Štěpán Kříž: A jak by to asi šlo zjistit? Uvažujte… Za mizernou situaci u nás mohou právě šedé nákupy v zahraničí o jakých mluvíte vy… takže já vám děkuji :-(

  — agent    22.1.2007 10:20    #

 14. Agent: obavam se ze situace je opacna, za sede dovozy muze neschopnost CDS/MDS a Apple. Kdyby byly cenove podminky a dostupnost na urovni zapadni evropy, duvodu k sedym dovozum by znacne ubylo.

  stepan kriz: myslim si, ze sede dovozy odpovidaji urcite casti oficialnich dovozu, ale nemyslim si ze by to bylo treba pulka z oficialnich dovozu. A nemyslim si, ze by si toho Apple nebyl vedom, ze tady sede dovozy jsou.

  Martin Ler    22.1.2007 10:33    #

 15. Martin Ler: To je samozřejmě pravda z pohledu logiky, bohužel Apple tento pohled nezajímá (dle všeho) a jde mu pouze o prodeje v číslech.

  — agent    22.1.2007 10:48    #

 16. agent: nemyslim si ze sede prodeje opravdu tvori tak velkou cast dovozu, aby to zvedlo prodeje v CR na dejme tomu dvounasobek. A to jeste stale by nebylo pro Apple zajimave. takze neni co resit.

  Martin Ler    22.1.2007 11:03    #

 17. Martin Ler: To si také nemyslím, ale podívej se třeba na Cihláře — ten točí možná i stovky kusů ročně pro Rakušáky (nové stroje a servis) — Rakušákům tak přispívá na lepší ceny… Celkově může být ročně v šedém dovozu mým neodborným odhadem dovezeno na 300-500 zařízení (cpu & ipod). Otázka je, jak to bude pokračovat…

  — agent    22.1.2007 11:31    #

 18. Agente, nemusíte mi děkovat. Stroje, které jsem si kupoval sám, jsem si u TISu resp. CDS nekoupil proto, že buď neměli konfiguraci, kterou jsem chtěl, nebo neměli českou klávesnici, nebo jsem byl zrovna někde, kde byly levnější. A můj zaměstnavatel si vybírá jednoduše podle ceny, takže od CDS nekoupí nikdy nic. Poděkovat můžete CDS.
  A pro ilustraci k vašim odhadům: za poslední dva roky si koupilo 7 mých kamarádů iPod v Irsku, dva ve Švýcarsku, jeden ve Vidni a jedna u Tauera. iBook pak jeden známý ve Vídni, jedna v USA a já ve Švýcarsku. Moc se mi moje zkušenost s vašimi odhady nerýmuje. I když nepochybuji, že jiní mají jiné zkušenosti.

  — Štěpán Kříž    23.1.2007 03:51    #

 19. stepan kriz: omlouvam se, ale podle vzorku vasich kamaradu skutecne nelze pocitat prodeje zbozi :). Ani odhady. prodeje podobnych veci stoji na masovych uzivatelich, ne poucenych cestovatelich. ja znam spoustu lidi, kteri si pocitace a ipody kupuji v CR, takze o cem to svedci?

  Martin Ler    23.1.2007 10:56    #

 20. Je teda pravda, že taky znám více lidí co si Macy dovezli z Rakouska než co si nakoupili u nás.. mimochodem, neví někdo, jak je to s “www.wewantappleczechrepublic.com” ?A ještě něco, na http://www.wewantapplepoland.com/ je v sekci NEWS jako poslední novinka dopis od p. Cihláře, který to vše celkem pěkně vystihuje :)

  — Dave    24.1.2007 12:02    #

 21. A teď trochu jinak. CDS se ani nesnaží zvyšovat prodej – jak už jsem několikrát psal v různých diskuzích- v Olomouci, což je město studentů, potažmo odbyt na iPody, jsem sed snažil zřídit asi rok před tím než byl otevřenej Anděl něco v tomhle stylu. U CDS, které jsem oslovil s tím že bych jim dělal zastoupení (a komu jinýmu taky, když jsou oficiální dovozci) mi bylo řečeno že nové prodejce nepotřebují a nechtějí.
  Tak jak může vypadat trh s jabkama u nás, když to pražáci nechtěj pustit z Prahy a u Apple nikoho nezajímá že je nás dest milionů a ne jen jeden v Práglu. Je zajímá odbyt, ale jakej může být bez distribučních kanálů a jakékoli reklamy.
  P.S. viděli jste mimo Prahu reklamu na Apple? Tak proč asi není odbyt takovej jakej by mohl být…

  — Kubrt    29.1.2007 02:07    #

 22. More about Apple Poland
  http://www.myapple.pl/showthread.php?t=31945

  www.MyApple.pl

  codecek    11.2.2007 16:11    #

Související články