SMSky u Telecomu za půl roku = 3 hodiny u Eurotelu

26. 11. 2004, 18:01 · Mobilitky a internet · Bleskovka

ikonkaVčera Český Telecom publikoval tiskovou zprávu, kolik že SMSek proteklo jejich pevnou sítí od spuštění služby v podstatě přesně před půl rokem. Je to, panečku, 1 300 000 SMS, ovšem v obou směrech, tedy jak odeslané, tak příchozí. Zkusil jsem si včera vyžádat rozbití na přesná čísla, nic jsem zatím nedostal, takže hádám podle oka a grafu, že odchozích bude třeba 700 000 a příchozích 600 000.

Teď si to pojďme zasadit do nějakého kontextu, ano? Takový Eurotel (u TMO jsem hledal marně, nebo špatně...). V jeho síti bylo za rok 2003 odesláno 2 252 000 000 (dvě a čtvrt miliardy) SMS. Pokud to rozpočítávám dobře, tak to, co se odeslalo ze sítě ČTc za půl roku, odešlou (po zprůměrování, například vánoce a Silvester jsou velmi nadprůměrně dny) zákazníci Eurotelu za tři hodiny.

Tak by mě jen zajímalo, jak má ČTc v tomto případě nastavený business plán – ano, provoz v podobě odeslaných SMS v poslední době poměrně strmě roste, ale
a) stále se jedná o zanedbatelná čísla
b) SMS zatím u ČTc stojí 1 Kč, ale (pokud se nemýlím) propojovací poplatek pro odeslání SMS do sítě jiného operátora je 1,40 Kč, takže (jelikož se dá předpokládat směřování SMS především na mobily) na provozu fakticky prodělává, případně je v mírném (příjmovém) plusu, pokud se započtou příchozí SMSky z jiných sítí. Pokud by platil můj předpoklad o počtu odeslaných/přijatých SMS a předpokládal bych pro zjednodušení, že všechny SMS odešly na mobily a všechny SMS přišly z mobilů, příjem z provozu služby je cca 560 000 Kč. Hm. A pokud se bude zvětšovat rozdíl mezi počtem odeslaných a přijatých SMS a nezvedne se cena, neporoste ani příjem – vše za předpokladu, že platí propojovací poplatek 1,40 Kč.

Jenom zavedení služby a marketing musel stát násobky toho, co zatím služba přinesla jako příjem. No, uvidíme za rok, dva, podobné služby jsou běh na delší trať, ale přesto se nemohu zbavit dojmu, že to bude ještě trvat nějaký pátek, než se služba dostane do zisku, pokud vůbec.

Má podle vás odesílání SMS z pevné linky vůbec smysl?

· Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

  1. Pevná linka? Co to je?

    Stejně vůbec nechápu, kde se ty SMSky z pevné/na pevnou berou. Neznám nikoho, kdo by to kdy poslal. Znám málokoho, kdo vůbec tuší že to jde.

    Petr    28.11.2004 21:44    #

  2. Ad 1: Já jsem to již několikrát použil. To když jsem omylem zadal při psaní sms číslo na pevnou linku místo na mobil :o)
    Jinak ta funkčnost není úplně špatná... Kdyby se mi nechtělo utrácet, tak místo volání budu babičce posílat sms na pevnou…

    P24L    29.11.2004 10:20    #

Související články