Jak MaLér ke GPRS přišel
3. 04. 2004, 16:58 · Mobilitky a internet
Inu, prvního dubna, a nebyl to apríl, se UPC rozhodlo odstřihnout všechny uživatele, kteří nepodepsali novou smlouvu. Takže po nočním návratu domu jsem jen smutně koukal, že mi přestalo fungovat připojení (ráno nastalo řešení dial-upu, kdy jsem pro změnu zjistil, že se mi modem odmítá připojit když je v uživatelském jménu zavináč).
K ostřižení došlo jednoduše – jelikož jsem tvor líný a nechtělo se mi podepisovat novou smlouvu, která se mi beztak nelíbila (jak se ukázalo na konci března, byl k tomu dobrý důvod – kapacitní limity maskované razantním zrychlením), posílal sem UPCčkářům dál peníze a měl za to že vše je v pořádku. Ještě 31. března mi přišlo upozornění že mi přijdou vyměnit modem, mail na téma “okamžitě pošlete smlouvu nebo uvidíte, že nic neuvidíte”, se bohužel nekonal. Po krátké komunikaci s infolinkou, která potvrdila příjem peněz ale také to, že UPC novou smlouvu prostě vyžaduje podepsanou, mi na argument, že přijetí peněz je z mého pohledu totožné s uzavřením smlouvy, nabídli vrácení peněz. Jelikož bych UPC stejně za měsíc rušil, neboť počítač nebudu mít doma, tak jsem se rozhodl ke krátkému procesu – peníze za dobu, kdy byla smlouva již vypovězená, tedy od ledna, mi budou vráceny, přijdou si pro modem, vrátí mi taky zálohu na modem a bude. A bylo. Modem stojí, bliká, ale data netečou.
Mezitím jsem si zavolal na infolinku Pegase, pardon, T-Mobile, kde jsem zjistil že jsem o den prošvihl možnost objednání nelimitovaného tarifu za 699 a budu platit 999 Kč. Inu dobrá. Stejně to je jen dočasné řešení na měsíc, aspoň si to otestuju.
V praxi to je místy dost pomalé a občasné dočasné vypadnutí připojení – tedy ne že spadne, prostě netečou data – je nepříjemné pro maily – proběhne timout a vše se stahuje znova. Uvidíme, co budu říkat po měsíci každodenního používání, rád bych GPRS používal do budoucna s PowerBookem.
Naději (naivně :) vkládám do CDMA sítě, kterou bude Eurotel provozovat na frekvenci 450 MHz vedle své NMT sítě – připojení by mělo fungovat rychlostí řádově 150 – 300 kbps, otázkou samozřejmě je, jak Eurotel nastaví podmínky finanční, pochopitelně bude nutné mít nějaký nový “modem”. Jelikož Eurotel trvale snížil cenu Eurotel Data Nonstop na 799 Kč (původně sliboval od 1. dubna návrat na 999 Kč) a k tomu dává 60 minut zdarma, může se jedna o přípravu prostoru na trhu pro CDMA připojení – za 999 Kč či cenu blízkou (vyšší) uživatele nalákají na rychlejší připojení po nové síti, čímž odlehčí své GSM síti a zároveň získají zákazníky pro novou síť, do které vrazí skoro půl miliardy.
Pokud by tomu tak skutečně bylo a cena byla smysluplná, je to výborná alternativa k GPRS připojení – samozřejmě, záleží, jak bude samotná síť a služba koncipovaná. Pokud bude CDMA použito pouze jako WLL (wireless local loop, tedy bezdrátová pevná linka), a použití připojení bude omezené na “domovskou” základnovou stanici, je služba spíše konkurencí k ADSL – proto věřím, že bude možné mobilní použití, tak má služba mnohem větší potenciál (i když uživatelů, kteří by přivítali jakoukoliv rychlejší alternativu k vytáčenému připojení se jistě najde dost – dostupnost ADSL je, jak asi víte, mimo velká města mizerná. JInak by neměl Eurotel víc 3x zákazníků na GPRS než Telecom na ADSL). Uvidíme tedy co přinese květen, kdy Eurotel chce svou CDMA síť spouštět – osobně jsem na obchodní a technické podmínky nesmírně zvědavý.
A mimochodem, taky možná budu chvíli přemýšlet nad ADSL – nejpomalejší linka s 3 GB limitem za nějakých 700 Kč s daní by již byla akceptovatelná i jen pro občasné použití. ČTĹ® totiž na apríla vydalo rozhodnutí, které snížilo cenu za připojení k ADSL. A ještě stále se čeká na to, kolik si řekne Telenor za svůj přístup na ADSL…