Až digitální domácnost sežere virus
5. 12. 2005, 2:39 · Mobilitky a internet
Nedávné otevření “superbytu” českého zastoupení Microsoftu nutně spojilo obdiv použité techniky také se zamyšlením nad tím, zda se dříve či později skutečně nestaneme obětí podobných pomocníků. Co až nám virus zakáže přístup do ledničky a my budeme hrát nedobrovolnou reality show před vlastními bezpečnostními kamerami?
Samozřejmě, je to stále situace mírně přitažená za vlasy a ani v nejbližší době nebude tak horká, jako ve svého času populárním vtipu Windows v domácnosti, ale přesto mě návštěva v digitální domácnosti Microsoftu, neboli Superbytu, donutila se zamyslet před praktickými důsledky a následky podobného sbližování počítačů a vybavení domácnosti. A nová díra, která dovoluje pomocí chyby v Internet Exploreru na dálku ovládnout počítač s Windows, a pro kterou stále neexistuje záplata, těmto myšlenkám dodává na pikantní realističnosti. Ostatně už jen představa, že budeme muset čas od času “restartovat televizi”, tak jak to děláme s počítačem, je minimálně neobvyklá (bohužel jsem si na dálkovém ovládání tlačítka “Ctrl-Alt-Delete” nevšiml).
Co se může stát uživateli, který se spoléhá na své domácí multimediální centrum s Windows XP Media Center Edition 2005, pokud se mu nějaký virus rozhodne znepříjemnit život? V daný okamžik zas tolik ne, jen například místo Queen si pustí Sex Pistols, potomka nepotěší Večerníček ale nejnovější (nejlépe domácí) porno, rodiče bude místo Novy vychovávat ČT1 a nakonec se sbírka nahraných Rodinných pout (spolu se všemi ostatními daty) ocitne v digitální nicotě, pokud bude autor dostatečně destruktivní. Ale už jen to, že předměty, na které jsme obvykle bezmezně spoléhali (řekněte, kdy si naposledy takhle vymýšlela vaše televize nebo video) se mohou začít chovat značně svéhlavě, naruší domácí pohodu a klid a přidělá podstatně více práce, než například výměna baterií v dálkovém ovládání od TV. Prostě výrazně přibude míst, kde se to “může pokazit”.
Přeháním, říkáte? Ano, v daný okamžik ano. Ale pokud se platforma Win XP Media Center dostatečně rozšíří, může se snadno stát terčem útočníků podobně, jako se dnes houfně budují “zombie-farmy” pro masové rozesílání spamů či DDOS útoky.
A jak to bude vypadat ve vyšším levelu (odhadem za nějakých pět let, podle rychlosti sbližování technologií a finančních možností zákazníka)?. Tehdy už podobné centrum nebude řídit jen domácí zábavu, ale stane se skutečným elektronickým srdcem domu, integruje všechny elektronické systémy, doposud fungující samostatně. Bude se starat o kontrolu prostředí v domě/bytě, počínaje teplotou, přes osvětlení až po bezpečnost pomocí čidel a kamer. Třeba dojde i na ty ledničky – zabudovat do ní čtečku čárového kódu pro snadné udržování přehledu o zásobách není tak složité.
Možná bude mít na starosti i přístup do bytu, k čemu ostatně sebou nosit klíče, když stačí otisk prstu či duhovka oka. To všem samozřejmě připojené k internetu a vzdáleně ovládatelné – vždyť proč z pohodlí kanceláře nesledovat v kolik přišel ze školy nezbedný potomek a co doma provádí, či nastavit si vhodnou teplotu ložnice před návratem domů.
V takový okamžik už bude stát za to vyhrát nad programátory operačního systému a proniknout do podobného “srdce” domu, stát se jeho virtuálním vládcem. Tady ať už si každý představí takové následky, jaké právě jeho nejvíce děsí. V zimě bude z bytu lednička a létě zase sauna. Dveře “domu-hradu” se otevírají jako mávnutím kouzelného proutku nepovolaným, nebo naopak mohou “uvěznit” právoplatné obyvatele – ať už vevnitř, nebo naopak přede dveřmi. Soukromí je kompromitováno – místo dohlížení rodičů na odpolední aktivity potomka může potomek zkoumat noční aktivity rodičů – a to je ještě ten lepší případ.
Jak říkám, je to stále fikce, ale při pohledu na dnešní techniku (v dobrém i zlém) bližší, než se nám mohlo před několika lety zdát. Microsoft se se svými Windows dobývá do obývacího pokoje, ale zároveň s tím přináší nespočet dosud neobjevených “zadních vrátek”, kterými můžeme do svého obýváku nevědomky pozvat nechtěné hosty.
Byl bych nerad, aby toto zamyšlení bylo brané jako apriori útok na Windows XP Media Center, případně celou filozofii konvergence počítačů a domácí elektroniky, tento směr je neoddiskutovatelný. Jen je dobré si nechat právo výběru, koho si pozveme do obýváku.
— Edas 5.12.2005 08:47 #
— Roman Šula 5.12.2005 09:23 #
— Ondra 5.12.2005 09:50 #
— Špendl 5.12.2005 10:05 #
Osobne mi nesmi nic s windows do blizkosti, takze televizi a zamek od bytu radsi porad bez bytu.
Budou nekdy taky windows bez GUI ? Jako je treba Darwin od MacOS X.
— Modrak 5.12.2005 10:09 #
Každý si přece může vybrat.
Pokud je někdo pitomec (a že jich je), tak ať si to vše od Microsoftu či od kohokoliv jiného koupí, šmíruje své děti, atd. Bude otrokem (což je podstata konzumní společnosti) a bude mít, co chtěl.
Rozumní lidé nebudou blbnout a budou nadále zamykat klíčem, používat chladničku, která jen chladí, a vychovávat děti k zodpovědnosti, což bez samostatnosti a důvery nelze.
— nm 5.12.2005 10:12 #
— Ondra 5.12.2005 10:32 #
— Lukas Kalista 5.12.2005 17:09 #
— Lukas Kalista 5.12.2005 17:17 #
— Edas 5.12.2005 17:42 #
A tenhle projekt znate: CenterStage
?
— lukov 5.12.2005 18:46 #
Potom totiz muze vzdy nekdo zalozit novou pojistovnu, jinou sit obchodu atd.
Otazka je, zda nase spolecnost nesmeruje smerem od takove svobody. Ja myslim, ze ano, ale to uz je asi prilis OT.
Ja mam technologie rad, pokud mi slouzi. U platebni karty jako DOPLNKU penez to napr. plati. Jinak je proste neuzivam a pokud mi to nekdo chce prikazat, at si to zkusi. Je ale zajimave, jak malo lidi si uvedomuje, ze dnesni doba (ci bezny zivotni styl) je v jistem smyslu mnohem nesvobodnejsi nez nektere diktatury minulosti.
— nm 5.12.2005 19:03 #
NM: Souhlas. Obcas mam pocit, ze nejvetsi chybou komunistu bylo, ze zavedli nesvobodu naraz. Ta dnesni je pliziva a lide si to vubec neuvedomuji.
— Lukas Kalista 5.12.2005 19:16 #
Jo, technika nám rozširuje možnosti a zároveň zužuje možnost volby. :-(
Hezký článek, zajímavé reakce, no početl jsem si.
— vita 6.12.2005 15:41 #
— Lukas Kalista 6.12.2005 17:37 #