Z Textpatternu na Wordpress?

10. 07. 2009, 15:49 · Ze života · Bleskovka

ikonkaNa dvou výletech jsem zkoušel systém On The Road z iPhonu, ale jelikož jednou to fungovalo blbě a podruhé v podstatě vůbec (jen mi to vysálo baterku), tak jsem to vzdal. Zdá se, že přechodem na Wordpress bych si zjednodušil jak publikování článků z iPhone, tak vylepšování blogu. Ovšem – jsem sice šťoural, ale neprogramátor. Pár návodů jak přejít z Textpatternu na Wordpress jsem si našel, včetně alternativního importního skriptu, ale pokud by tady byl někdo, kdo už s tím má praktické zkušenosti, budu jedině rád za radu, pomoc a případně realizaci :).

Váš názor? [21] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

CDS se přebarvuje na Apcom

2. 07. 2009, 9:31 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaKdybych zvolil titulek “Sbohem CDS, vítej, Apcom”, asi bych vzbudil přílišné nadšení. Takže nikoliv – dnes jen dorazil mail, že do závěrečné fáze vstupuje “přebarvení”, neboli rebranding CDS na Apcom. Kdy se změna projeví i právně není zatím zjevné, ale důležité je, že se tato změna týká i domény.

Apple.cz má konečně přejít do rukou Apple, ovšem zatím není jasné kdy tak nastane. V současný okamžik doména stále patří CDS a zobrazují se stránky touto firmou spravované (v mailu se explicitně píše “Domena apple.cz zustava nadale pod nasi kontrolou”). Ovšem Apcom má již své vlastní stránky, na snadno zapamatovatelné adrese apcom.eu/cz. Následkem tedy bude, že o stránkách této firmy asi nikdo nebude vědět. Maily na konkrétní osoby jsou stejné, pouze s koncovkou @apcom.eu, na “generické” adresy typu lokalizace je nutné ještě dodat před zavináč .cz. Jednoduché, že? :).

Mimochodem, CDS/Apcom tímto (časem) přijde o svůj “Apple Store”, provozovaný na adrese store.apple.cz. A osobně velice pochybuji, že tady Apple bude provozovat Apple Store, stránky tak budou jen čistě informační.

Uvidíme, s čím na nás Apple přijde (a také kdy) – stačí se proklikat po polském webu a je jasné, že ani Apple není dokonalý, některé informace jsou jen v angličtině. Na druhou stranu, poláci nyní mají ve své rodné řeči i články podpory. O lokalizaci je zbytečné se zmiňovat, ovšem to s doménou Apple.cz nesouvisí :).

Jak jsem se přednedávnem zmiňoval na Twitteru, Apple si u nás založil pobočku – firmu Apple Czech, spol. s r. o. To, zda a kdy se tato firma “rozjede” a co bude mít na starosti zatím není známo. Ovšem spolu s převzetím domény Apple.cz to znamená zvyšující se aktivitu v naší oblasti. Doufejme jen tedy, že změny budou k lepšímu.

Váš názor? [7] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Zakažte auta! Zabíjí lidi! (Update: statistika)

20. 05. 2009, 19:39 · Ze života · Bleskovka

ikonkaNetuším jakým rozumným způsobem (kromě napsaní mailů na většinu odpovědných úřadů) mám dát najevo své zděšení z toho, co zase jednou vymyslel státní úřad, tak si to ventiluji tady. Tentokrát ministerstvo dopravy. Ve své nebetyčné laskavosti a jasnozřivosti usoudilo, že běžného českého občana příliš mate přechod pro chodce křížený s tramvají (tedy v místech, kde není volný prostor mezi vozovkou a kolejemi), že to prudce ohrožuje jeho život a tedy takové přechody je nutné zrušit. To, že v některých lokalitách to znamená zrušení většiny přechodů je již ministerstvu jedno, dělá si bod za ochranu zdraví občana a nazdar. Rozum má prázdniny.

Ano, z toho, že běžný chodec má před auty přednost, zatímco před tramvají nikoliv mohou plynout problémy. Pravděpodobné řádově jednotky chodců ročně zařvou. Ale proboha, ty se mají řešit osvětou, a ne podobným socanským přístupem (hlupáčku občane, mohl by sis ublížit, my se o tebe postaráme!). Podotýkám, že vyhláška vznikla v době, kdy ministerstvo “obývala” ODS.

Jen pro ilustraci, tento víkend zemřelo na silnicích asi 16 lidí. Podle všeho několikrát víc, než chodců pod tramvajemi za rok. Proč ministerstvo nezakáže auta?

Update 2. 6. 2009: dorazila mi “statistika”.http://spreadsheets.google.com/pub?key=rSny1VM0FKrOHlxaGCzdjMw&output=html, kolik lidí umírá na přechodech pro chodce po srážce s tramvají. Jak jsem odhadoval, tak běžný víkend je několikrát “produktivnější”.

Váš názor? [22] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Gigabitová síťovka pro Power Mac G4/G5/Xserve

14. 05. 2009, 15:20 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonka
Mám tu jednu přebytečnou síťovou kartu od Apple, Gigabit Ethernet PCI-X pro Power Mac G4 (800 MHz a rychlejší), Power Mac G5 a Xserve G4/G5. Pokud by někdo měl zájem, za 300 je k dispozici, stačí napsat do mailu.

Váš názor? · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Haleluja! Přiznání k DPH poprvé přímo z Maca!

27. 04. 2009, 23:26 · Mobilitky a internet · Bleskovka

ikonkaJiž několik let si užívám prudké akcelerace digitalizace státní správy a podávám přiznání k daním elektronickou cestou. Nemám digitální podpis, ale výhoda je ta, že nemusím vyplňovat papírový formulář, data jsou zadána přímo na webu ministerstva, resp. daňové správy, a především, mohu to dělat opravdu na poslední chvíli a nemusím poté hned prchat na poštu. Daňové přiznání bez zaručeného digitálního podpisu se totiž sice potvrzuje podpisem na kusu papíru, který je výsledkem onoho daňového přiznání, ovšem ten papír stačí poslat do tří dnů po podání přiznání. Takže sice polovičatě, ale přesto velice pohodlně využívám elektronické podání, několikahodinové fronty u noční přepážky na hlavní poště jsou již vzpomínkou :).

Jediné negativum byla nutnost PC s IE (nejlépe) a Javou. Řešil jsem to přes fyzické PC, virtualizaci nebo vzdálené připojení, ale prostě bez PC to nešlo.

Nu a nyní je potřeba oslavit další milník (virbl): česká daňová správa si všimla, že existují uživatelé, kteří nepoužívají technologie firmy Microsoft a zprovoznila novou verzi webové aplikace pro elektronická podání, tzv. EPO verze 2, která je již platformně více nezávislá. Myslím, že se zaručeným podpisem bych si z Maca přiznání nepodal, ale podpis stejně nemám a tak jsem mohl bez problému odeslat přiznání k DPH za první čtvrtletí přímo z mého domácího Maca, ze Safari pod Mac OS X. Zítra vytisknu PDF, podepíšu a v pohodě doručím na poštu.

Inu, trvalo to, ale díky ti, všemocný státe. A ten přeplatek za dépéháčko mi laskavě pošli brzo, ju?

Váš názor? [18] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Pokusy s Twitterem

9. 04. 2009, 14:28 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaMožná jste si všimli v pravém sloupci – kvůli MacHeistu jsem si zřídil Twitter (ach ta lidská chamtivost), a rozhodl se chvíli zkoušet, zda má pro mě, a především pro lidi kolem mě, smysl. A tak krátké poznámky, které mi nestojí za spot, najdete právě tady. Můj “tvít” najdete buď přímo na webu Twitteru, kdy mě budete “sledovat”, nebo přes tvítí RSSko tamtéž, či přes zprávičky v pravém sloupci, které se v mém RSS nebudou objevovat.

Váš názor? [5] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

MacHeist potřetí - a nakonec jim to zase zaplatím

6. 04. 2009, 15:18 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonka
Už jen den je do konce akce MacHeist III, tedy prodeje třetího balíku programů pro Maca za v podstatě symbolickou cenu – celková cena programů je skoro 1000 USD, zatímco se prodávají za 39 USD. Vzhledem k tomu, že z loňského MacHeistu aktivně používám Speed Download, Snapz Pro X a Sofa Control (který byl v nějakém levelu hry), a s některými dalšími jsem si alespoň pohrál, tak balíček pro měl měl smysl. Ostatně jsem se mu loni věnoval překvapivě často (protože kolem bylo také trochu drama).

Letos mě zatím zaujalo iSale pro eBay, jakýsi prográmek pro zálohu SMS a dalších věcí z iPhone a WireTap Studio by mohlo pomoci vyřešit nahrávání z internetových rádií. Takže jim tam těch 39 USD hodím. A pokud snad budete chtít mi udělat radost, kupte si svůj bundl přes tenhle link :).

Váš názor? [6] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Polomtrvý iPhone opět žije! [U]

24. 03. 2009, 16:09 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaMůj iPhonek, pořízený v srpnu 2007, poprvé odblokovaný ještě hardwarově (protože softwarový odblok nebyl k dispozici), se včera večer z blíže neznámých důvodů v podstatě odebral na věčnost. Problém nastal s displayem, kdy přestala horní polovina displeje reagovat na dotyk – takže například mohu přijímat hovory, mohu psát SMS, ale nemohu volat a ani reagovat na zmeškané hovory, pane Dorte…

A tak zjišťuji – nemá někdo doma mrtvolku se chcíplou elektronikou, ze které by mi mohl obětovat displej? Rád bych to s tímto iPhonem doklepal až k dalšímu modelu, ale když bych měl náhradní díl kupovat, to raději upgraduju na iPhone 3G, neboť upgrade by mě u O2 stál už jen o něco málo víc než nový displej…

Update: Děkuji všem, kdo se mi ozvali s nabídkami, ovšem nejvíce děkuji PS, který mi poslal jeden chcíplý ajfounek se špatnou eletronikou. Zbytek byl v pořádku, včetně baterie ve skvělém stavu, takže díky mým dvěma kolegům-technikům mám nyní komplet renovovaný telefon, včetně vyměněné baterie – v podstatě se jen do ajfounku se špatnou elektronikou dala ta moje, funkční. Několik dní jsem používal Nokii E70, kterou jsem měl předtím, a teda kromě velké (rozkládací) klávesnice je to PEKLO!!!

Pánové, díky!

Váš názor? [14] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Problém se spamem [Update 2x]

18. 03. 2009, 2:40 · Ze života · Bleskovka

ikonkaNemám z toho radost, ale bohužel diskuse na maler.cz začal zaplavovat spam. Než zapnu ruční správu komentářů, tak jsem zapnul časové omezení pro vkládání komentářů, nelze je vkládat k článkům starším, než je 6 týdnů, snad to bude stačit. Spameři se obvykle zaměřují na mnohem starší články. Pokud ne, budu muset bádat dál, ale času je málo.

Update: až teď, ve čtvrtek pozdě odpoledne, jsem se dostal k tomu, abych zkontroloval, proč nemám žádné komentáře na blogu – a zjistil jsem, že jsem zapomněl vypnout ruční kontrolu příspěvků. Dobře jsem udělal. Pod příspěvkem o spamech by jinak bylo asi 200 spamů. Z toho mi vyplývá, že to v tomto případě byl cílený útok – a nebo je spambot natolik chytrý, že když “nevidí” možnost komentáře u starších příspěvků, automaticky spamuje nejnovější. Děkuji za vaše rady, jdu to asi nějak zkusit zprovoznit. Smrt spamu.

Update 2: nakonec děkuji za komentáře pod článkem, ukázalo se to být jako jediná v tento okamžik schůdná cesta.

Váš názor? [2] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Nový shuffle - s českým Voice Overem pro Mac OS X

11. 03. 2009, 14:00 · Nakousnutá jabka · Bleskovka

ikonkaKdyž mě dnes kolega před obědem upozornil, že Apple Store je opět dole, vydralo se z mého hrdla pouze zachrčení – velký třesk minulé úterý nám docela stačil. Mimochodem, dneska večer by měly být k dispozici první kusy nových Mac mini a některých modelů iMaců, takže kdo objednal (v Quentinu i jinde), může mít už nový počítač. Nečekal jsem tak rychlou dodávku. A staré modely iMaců se vyprodávají za velice příznivé ceny.

Ale zpět k dnešku – nový iPod shuffle v novém designu. Kapacita 4 GB, nemá žádné ovládací tlačítko, pouze přepínač on/off/shuffle, vše se dělá přes sluchátka. To znamená, že jiná sluchátka než od Apple k tomu v podstatě nepřipojíte, a teď už chápu, proč Apple zrušil standardní sluchátka a má jen sluchátka s dálkovým ovládáním, ať standardní pecky, nebo in-ear špunty. Ještě aby to podporoval plně i iPhone. Jak podotýká známý, jak se bude člověk pohybovat například v rámci jedné skladby dopředu/dozadu? No nic.

Ovšem další zajímavou funkcí (otázka jak moc užitečnou v praxi, ale to je teď vedlejší) je Voice Over v shufflu. Místo aby se informace o skladbě zobrazily na displeji, který shuffle nikdy neměl a nemá, přeříká to hlas. Hlas se negeneruje v shufflu, ale příslušné texty se předgenerují v počítači, když se na shuffle bude dávat obsah. A teď pozor – shuffle podporuje i češtinu!!! Ukázku hlasu si můžete poslechnout zde (za upozornění díky Patrikovi Bajerovi). Nový iPod shuffle vyžaduje nové iTunes 8.1, které zatím nejsou k dispozici, a jejich součástí bude nový Voice Over kit (o které se mimochodem nedávno velice obecně spekulovalo, že “něco nového kolem Voice Overu”), který bude obsahovat český hlas. Pevně věřím, že když už Apple hráblo ohledně ovládání shuffle, tak nové hlasy budou standardní součástí systému a budou tedy využitelné pro předčítání, nebo případně i Voice Over.

Inu, nový shuffle mě nechává vcelku chladným, ale český systémový hlas by spolu s lokalizovaným systémem mohl znamenat velice pěkné řešení pro uživatele se zrakovým postižením. Dneska si musí kupovat Windows, na které stojí (alespoň když jsem se o to zajímal) screen-reader 1000 USD, tedy víc, než Mac včetně potřebného softwaru.

Jsem zvědav na iTunes 8.1!

Váš názor? [23] · Trvalý odkaz na tento příspěvěk · Linkuj.cz · Jagg.cz

Další